Bezdech z powiększonymi błonami – czy jest niebezpieczny?

Jeśli doświadczasz bezdechu sennego, możesz się zastanawiać, czy przyczyną są powiększone migdałki. Jeśli jesteś osobą cierpiącą na bezdech senny, usunięcie migdałków może zmniejszyć ryzyko infekcji. W większości przypadków zabieg ten jest zbędny i nie powoduje długotrwałych komplikacji. Chociaż procedura ta nie jest zalecana dla dzieci, poprawia stan u dorosłych.

Zdjęcia rentgenowskie

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może cierpieć na bezdech senny z powodu powiększonych migdałków, powinieneś mieć swoje dziecko sprawdzone przez laryngologa. Pozwoli to upewnić się, że migdałki nie blokują dróg oddechowych. Do zdiagnozowania tego stanu często konieczne są zdjęcia rentgenowskie szyi i gardła. Specjalista laryngolog omówi opcje leczenia dostępne dla Twojego dziecka.

Tony i migdałki to okrągłe masy, które znajdują się z tyłu gardła. Często są one ukryte przez podniebienie miękkie i nos. Można je zobaczyć tylko za pomocą specjalnego przyrządu. Najczęstszą przyczyną ich powiększenia są nawracające infekcje, ale znaczne powiększenie może powodować problemy z oddychaniem i połykaniem.

Zdjęcie rentgenowskie szyi może również ujawnić guzy lub masy, które zanikły lub zablokowały drogi oddechowe. Może również ujawnić połknięte ciała obce, które utknęły w górnych drogach oddechowych. To może prowadzić do objawów, takich jak stridor i krup. X-ray może również wykryć powiększone migdałki i migdałki. Badanie rentgenowskie szyi może być również zalecane dla dzieci z bezdechem sennym lub problemami z zatokami.

Chociaż migdałki i migdałki są stosunkowo powszechne u dzieci, istnieje wiele przypadków, w których migdałki i migdałki powiększają się i przeszkadzają w oddychaniu. Te powiększone tkanki mogą blokować drogi oddechowe i mogą powodować infekcje ucha, a nawet obturacyjny bezdech senny. Infekcje w tych obszarach są bardzo powszechne i mogą wymagać leczenia antybiotykami. Czasami może być konieczne usunięcie migdałków.

Najskuteczniejszym leczeniem bezdechu sennego u dzieci jest poddanie ich kontroli laryngologicznej. U dzieci z łagodnym powiększeniem migdałków wykonuje się zwykle zdjęcie radiologiczne bocznych dróg oddechowych i zamiast tego polisomnografię. Jednak dzieci z umiarkowanym lub ciężkim powiększeniem migdałków powinny być oceniane za pomocą bocznego zdjęcia rentgenowskiego szyi.

Badanie snu

Dzieci z powiększonymi migdałkami lub migdałkami często mają bezdech senny. Powiększone migdałki lub migdałki blokują drogi oddechowe podczas snu. Stan ten występuje najczęściej u dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Ten stan jest często związany z innymi stanami medycznymi u dzieci.

Stan ten może wymagać przeprowadzenia badania snu. Badanie to, znane również jako polisomnogram, pomaga lekarzom zdiagnozować bezdech senny i określić jego przyczyny. Badanie mierzy częstotliwość przerw w oddychaniu i stopień niedoboru tlenu podczas snu. Przeprowadzane jest w laboratorium snu z technikiem na miejscu. Podczas badania małe elektrody są mocowane do twarzy, głowy i klatki piersiowej. To badanie snu dostarcza lekarzom szczegółowych obrazów dróg oddechowych dziecka i predyspozycji anatomicznych.

Osoby z powiększonymi migdałkami powinny być oceniane pod kątem bezdechu sennego przed poddaniem się leczeniu chirurgicznemu. Ryzyko utrzymywania się choroby po operacji jest duże u osób z tymi schorzeniami, dlatego najlepiej poddać się ocenie, jeśli obawiasz się, że możesz mieć to schorzenie.

Najczęstszymi objawami OSA są przerwy w oddychaniu podczas snu. Przerwy te mogą trwać kilka sekund lub nawet dłużej. W ciężkich przypadkach osoby z obturacyjnym bezdechem sennym mogą mieć 300 lub więcej pauz w ciągu nocy. Może to wpływać na jakość snu i może prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia.

Bezdech senny może być leczony za pomocą zabiegu chirurgicznego polegającego na usunięciu migdałków. Wiele osób, które mają powiększone migdałki doświadcza lepszej jakości życia po zabiegu. Usunięcie migdałków otworzy drogi oddechowe i pomoże w dolegliwościach. tonsillektomia jest opcją, ale zabieg ten niesie ze sobą pewne ryzyko.

Oprócz operacji, obturacyjny bezdech senny może być leczony różnymi metodami. Do najczęstszych zabiegów w przypadkach dziecięcych należy tonsillektomia. Operacja ta polega na usunięciu migdałków i migdałków. Wskaźnik sukcesu tych procedur zależy od przyczyny problemu i tolerancji pacjenta na procedurę. Leczenie chirurgiczne może być konieczne tylko w skrajnych przypadkach, gdy terapia dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych nie przynosi efektów.

Pacjenci z objawami OSA powinni zgłosić się na badanie snu w celu potwierdzenia przyczyny tego stanu. Badanie snu to skuteczny sposób na zdiagnozowanie tego schorzenia. Badanie snu jest pozbawione ryzyka i bezbolesne. Jedynym minusem procedury jest to, że może ona wymagać nocy spędzonej w szpitalu. W łagodnych przypadkach może pomóc spray do nosa lub inne leki.

Leczenie

U dzieci, powiększona masa migdałków może prowadzić do różnych problemów związanych ze snem, w tym chrapania i bezdechu. Stan ten może również prowadzić do częściowej niedrożności dróg oddechowych podczas snu, co może skutkować niespokojnym snem i częstymi wybudzeniami ze snu. Może również powodować trudności w połykaniu pokarmów. W celu zidentyfikowania problemu należy szeroko otworzyć usta i użyć depresora języka, aby uwidocznić migdałki.

Istnieje kilka metod leczenia bezdechu sennego, ale operacja nie jest konieczna dla każdego. Chociaż operacja migdałków może tymczasowo złagodzić objawy bezdechu, nie jest to trwałe rozwiązanie. Chociaż tonsillektomia jest jedną z opcji, nie leczy ona bezdechu sennego ani nie zmniejsza ryzyka infekcji.

Chirurgiczne usunięcie migdałków jest powszechnym sposobem leczenia bezdechu sennego, ale wiąże się z nim znaczne ryzyko. Procedura ta jest wykonywana tylko w szczególnych okolicznościach i powinna być dokładnie rozważona przed jej wykonaniem. Pacjenci, którzy mają powiększone migdałki, powinni skonsultować się z lekarzem, aby omówić swoje możliwości.

Najczęstszym objawem bezdechu sennego u dzieci jest głośne chrapanie. Dzieci mogą również wykazywać nadpobudliwość i inne objawy, które są związane z bezdechem sennym. Jeśli objawy utrzymują się, konieczne będzie przeprowadzenie badania snu.

Podczas gdy terapia dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych jest standardowym sposobem leczenia dorosłych z obturacyjnym bezdechem sennym, u dzieci z migdałkami i migdałkami często zalecana jest operacja. Operacja ta jest skuteczna i bezpieczna u dzieci, ale może wpływać na wzrost twarzy. Ważne jest, aby omówić z lekarzem ryzyko i korzyści wynikające z zabiegu.

Bezdech może prowadzić do komplikacji zdrowotnych, w tym wysokiego ciśnienia krwi, zawału serca i udaru. Na szczęście zaburzenie to można leczyć i wyleczyć. Zmiany stylu życia i stosowanie urządzeń stomatologicznych mogą pomóc złagodzić lub wyleczyć problem. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest urządzenie do ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP).

Steroidy wziewne mogą pomóc dzieciom z łagodnym lub umiarkowanym bezdechem sennym. Ważne jest również, aby trzymać dziecko z dala od zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń, biernego palenia i alergenów. Nieleczony obturacyjny bezdech senny może prowadzić do zaburzeń wzrostu i rozwoju.

Kroki w stylu życia

Bezdech z powiększonymi migdałkami spowodowany jest niedrożnością dróg oddechowych. Dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. U dzieci najczęstszą przyczyną są powiększone migdałki i migdałki. Tkanki te rosną, by stać się znacznie większymi niż normalnie, utrudniając drogę oddechową podczas snu. Najlepszym sposobem na określenie, czy Twoje dziecko ma ten stan, jest przeprowadzenie badania snu. W niektórych przypadkach pomóc może również chirurgiczne usunięcie powiększonych migdałków.

Jeśli doświadczasz epizodów bezdechu w nocy, lekarz może zalecić zmiany w stylu życia, które pomogą Ci lepiej spać. Na przykład, należy unikać alkoholu i spania na plecach. Ponadto, należy podnosić głowę podczas snu. Te proste zmiany pomogą utrzymać drożność dróg oddechowych i zapobiec epizodom bezdechu.

Chociaż zmiana stylu życia nie jest lekarstwem na powiększone migdałki, może złagodzić objawy. Jedna z takich zmian stylu życia wiąże się z utratą wagi. Dodatkowo możesz rozważyć zastosowanie aparatu CPAP, czyli ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Maszyna ta pomaga utrzymać drożność dróg oddechowych podczas snu. Wadą tej metody jest to, że niektóre dzieci mogą mieć trudności z tolerowaniem maszyny CPAP. Inną opcją leczenia jest szybkie rozszerzenie szczęki, gdzie ortodonta umieszcza w ustach urządzenie, które poszerza otwory nosowe i podniebienie.

Podobne tematy