Ból piersi – jak sobie z nim radzić

Ból piersi jest normalną częścią cyklu menstruacyjnego i może wystąpić na kilka dni przed miesiączką. Jednak niektóre kobiety mogą odczuwać większy dyskomfort niż inne. Ten dyskomfort zwykle nasila się na 3-5 dni przed miesiączką i może trwać do dwóch tygodni. Po rozpoczęciu miesiączki powinien ustąpić. Zazwyczaj ból występuje w obu piersiach, ale najczęściej w górnej, zewnętrznej części. Czasami ból może rozprzestrzeniać się do wewnętrznej części ramienia.

Niecykliczny ból piersi

Niecykliczny ból piersi występuje częściej u kobiet w wieku 40-50 lat. Ten rodzaj bólu nie wpływa na cykl menstruacyjny i może być wynikiem różnych przyczyn, w tym zwichnięcia lub urazu klatki piersiowej, żeber lub jajników. W niektórych przypadkach może być wynikiem raka piersi lub innego stanu, takiego jak infekcja lub torbiel. Leczenie tego rodzaju bólu zależy od jego przyczyny, wieku i nasilenia.

Chociaż wiele kobiet może nie szukać pomocy medycznej z powodu tego rodzaju bólu, istotne jest, aby omówić go z pracownikiem służby zdrowia. Ból piersi jest nieprzyjemnym objawem, który może zakłócać codzienne czynności, a lekarz może pomóc w znalezieniu odpowiedniego leczenia. Jeśli jednak ból staje się uporczywy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Leczenie niecyklicznego bólu piersi może obejmować ograniczenie spożycia kofeiny, zmniejszenie ilości spożywanych kalorii oraz przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NSAIDs). Możesz również spróbować suplementów magnezu lub zmniejszyć ilość spożywanej kofeiny. Zdrowa dieta i noszenie podtrzymujących biustonoszy sportowych są również pomocne w radzeniu sobie z niecyklicznym bólem piersi.

Chociaż cykliczny ból piersi występuje częściej niż niecykliczny ból piersi, jest trudniejszy do zdiagnozowania. Niecykliczny ból piersi może wystąpić w każdej części piersi, a ból może być ostry lub tępy, może mu towarzyszyć mrowienie lub inne odczucia. Na szczęście większość niecyklicznych bólów piersi ustępuje samoistnie bez leczenia.

Symptomy

Jeśli masz ból piersi, powinnaś natychmiast zgłosić się do lekarza. Może on być oznaką poważnego problemu lub infekcji. Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny. Zapyta Cię również o historię Twojego zdrowia i wszelkie przyjmowane leki. Może również zlecić wykonanie pewnych badań w celu ustalenia przyczyny.

Ból piersi jest częstą dolegliwością wśród kobiet. Może być opisany jako ból, ciężkość, napięcie lub uczucie pieczenia w tkance piersi. Może występować często lub rzadko. W ciężkich przypadkach ból piersi może występować więcej niż pięć dni w miesiącu lub trwać przez cały cykl menstruacyjny. Ból piersi może wystąpić w każdej chwili i dotyczyć obu piersi.

Ból piersi może być również spowodowany zmianami hormonalnymi podczas cyklu miesiączkowego. Może być również wynikiem infekcji lub choroby nowotworowej. Na szczęście ból piersi nie zagraża życiu. Większość kobiet doświadcza bólu piersi raz lub dwa razy w ciągu swojego życia. Większość przypadków jest niewielka lub umiarkowana, ale u niektórych mogą wystąpić poważniejsze objawy.

Specjalista medyczny może określić dokładną przyczynę bólu piersi, która może obejmować problem medyczny lub zaburzenie równowagi hormonalnej. W zależności od przyczyny może być konieczne zastosowanie określonego leczenia. Niektóre kobiety mogą chcieć spróbować naturalnych metod leczenia, które mogą uzupełnić ich obecny plan leczenia.

Leczenie

Pierwszą linią obrony w przypadku bólu piersi jest Twój lekarz pierwszego kontaktu. Może on zlecić badania obrazowe i w razie potrzeby zorganizować konsultację specjalistyczną. Jeśli ból nie ustępuje lub pojawiają się inne problemy z piersiami, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Lekarz może przepisać Ci lek, który złagodzi objawy. W międzyczasie możesz spróbować zimnego kompresu na dotkniętym obszarze. Aby zminimalizować ból, możesz również przyjmować leki z grupy NLPZ.

Istnieją dwa główne rodzaje bólu piersi. Są to bóle cykliczne i niecykliczne. Cykliczny ból piersi występuje okresowo w ciągu miesiąca i zwykle ustępuje po zakończeniu cyklu miesiączkowego. Może on również dotyczyć kobiet w okresie menopauzy lub w czasie ciąży. Może być łagodny lub silny i wpływa na zdolność kobiety do snu, aktywności seksualnej i pracy.

Leczenie bólu piersi różni się w zależności od kobiety. Podczas gdy niektóre kobiety odczuwają ulgę po zażyciu leku z grupy NLPZ, u innych ból piersi jest trudniejszy do wyleczenia. W takich przypadkach kobiety mogą być zmuszone do zaprzestania przyjmowania pigułek lub przejścia na inną metodę kontroli urodzeń. Jednak przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian, najlepiej najpierw porozmawiać z lekarzem. Chociaż niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą złagodzić ból, mogą mieć skutki uboczne.

Ból piersi jest częstą skargą wśród kobiet. Większość kobiet doświadczy go w pewnym momencie swojego życia. Jest on często wynikiem zaburzeń równowagi hormonalnej. Może być również spowodowany przez włókniaka lub torbiel.

Podobne tematy