Co robi toksyna botulinowa? Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa aplikowana w mikrodawkach to lek i preparat odmładzający, który osłabia działanie niektórych mięśni i przez to zmniejsza widoczność zmarszczek oraz niweluje niektóre schorzenia. Dowiedz się więcej na temat botoksu i jego zastosowania w medycynie estetycznej.

Toksyna botulinowa – jak działa i w jakim celu się ją stosuje?

Toksyna botulinowa, nazywana potocznie botoksem, to substancja białkowa wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum. W naturze kontakt z tą toksyną wywołuje groźne zatrucie jadem kiełbasianym, jednak w medycynie estetycznej stosuje się mikroskopijne dawki, które mają działanie terapeutyczne. Wstrzykuje się je w wybrane partie mięśniowe przy pomocy bardzo cienkiej igły. Botox to neurotoksyna – działa na układ nerwowy, zaburzając procesy sygnalizacji nerwowej, które stymulują skurcze mięśni. W ten sposób lek powoduje przejściowy paraliż mięśni odpowiedzialnych na przykład za marszczenie się skóry.

Toksyna botulinowa ma zastosowanie kosmetyczne oraz medyczne. Jako zabieg estetyczny zmniejsza widoczność zmarszczek. Jak wyjaśniają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki, stosuje się ją głównie w celu odmładzania twarzy w jej górnej części: między brwiami, na czole i w okolicy oczu, rzadziej – w kącikach ust. W medycynie stosuje się ją również w celu zniwelowania takich dolegliwości, jak bruksizm (zgrzytanie zębami) czy hiperhydroza (nadpotliwość). Może też pomóc w leczeniu migren oraz zaburzeń pęcherza moczowego.

Botoks a kwas hialuronowy

Botoks i kwas hialuronowy to dwie zupełnie różne substancje, które mają inne mechanizmy działania. Chociaż często mówi się o botoksie ust, to w rzeczywistości najczęściej mamy na myśli zabieg powiększenia ust kwasem hialuronowym. Toksyna botulinowa nie ma właściwości wypełniających ani powiększających. Co prawda, można zastosować go w okolicy ust, ale nie w celu ich powiększenia, a zredukowania zmarszczek palacza lub dziąsłowego uśmiechu. Kwas hialuronowy redukuje zmarszczki poprzez wypełnienie ubytków tkankowych i intensywne nawilżenie skóry. Najczęściej stosuje się go na zmarszczki w dolnej części twarzy. Z kolei toksyna botulinowa działa poprzez osłabianie przewodnictwa mięśniowo-nerwowego, dzięki czemu mięsień odpowiedzialny za powstawanie zmarszczki staje się mniej aktywny, a skóra ulega wygładzeniu. Botoks stosuje się głównie w górnej części twarzy. Czas działania obu substancji jest tymczasowy, co oznacza, że zabiegi te należy powtarzać, aby podtrzymać efekty.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu botoksem

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej dedykowane są przede wszystkim osobom dojrzałym, które mają wyraźne zmarszczki spowodowane mimiką twarzy. Mimo że rezultat zabiegu wygładzania zmarszczek zanika po kilku miesiącach, nie dochodzi do gwałtownego pogorszenia stanu skóry. Zazwyczaj jest lepiej niż przed zabiegiem, ponieważ dzięki wstrzymywaniu skurczu mięśni w okolicach zmarszczek, skóra nie marszczy się, a bruzdy się nie pogłębiają. Aby podtrzymać efekt, należy powtarzać zabieg regularnie. Każda następna aplikacja botoksu dodatkowo wydłuża czas utrzymywania się rezultatów. Zabiegi powtarza się co 6-7 miesięcy. Co więcej, botoks na zmarszczki można zastosować również w celu profilaktycznym u osób w młodym wieku. Toksyna botulinowa relaksuje mięśnie twarzy i opóźnia pojawienie się zmarszczek na czole, w tym tzw. lwiej zmarszczki, zlokalizowanej pomiędzy brwiami.  

Botoks jest zabiegiem bezpiecznym, jeśli wykonywany jest przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej i poprzedzony jest konsultacją, podczas której wykluczono przeciwwskazania. Toksyna botulinowa nie jest odpowiednia dla: kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób zmagających się z chorobami nerwowo-mięśniowymi oraz stosujących leki wywołujące relaksację mięśni.

Dowiedz się więcej na temat zabiegów odmładzających – skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.Podobne tematy