Czy możliwe jest zmniejszenie tylko jednej piersi?

Odpowiedź na pytanie “Czy możliwe jest zmniejszenie tylko jednej piersi?” zależy od pacjentki. Niektóre kobiety mogą być bardziej zainteresowane określonym rozmiarem lub kształtem piersi. Na przykład, pacjentka może lubić kształt swojej większej piersi, ale ten kształt może nie odpowiadać jej idealnej symetrii. W takich przypadkach najlepiej jest operować obie piersi.

Liposukcja

Rozważając liposukcję w celu zmniejszenia piersi, ważne jest, aby rozważyć, jak bardzo procedura zmieni rozmiar twoich piersi. W miarę starzenia się kobiety, jej tkanka piersi będzie zastępowana przez tłuszcz. Proces ten może być skuteczny w zmniejszeniu rozmiaru jednej piersi przy jednoczesnym pozostawieniu drugiej piersi na miejscu.

Oprócz zmniejszenia rozmiaru jednej piersi, liposukcja może być również stosowana w celu zwiększenia pełniejszego, bardziej stonowanego wyglądu. Liposukcja może być połączona z brzuszkiem lub podniesieniem ramion, aby poprawić ogólny kształt ciała. Operacja ta pomaga również wyeliminować zbędne fałdy skórne. Ponadto wymaga ona tylko jednego nacięcia w porównaniu z dwoma w przypadku tradycyjnej redukcji piersi, więc jest idealna dla młodszych pacjentek. Należy jednak pamiętać o czasie rekonwalescencji po tej operacji.

Kolejną zaletą liposukcji jest to, że nie pozostawia ona blizn. Podczas gdy tradycyjna operacja zmniejszenia piersi pozostawia trwałą bliznę, liposukcja nie. Oznacza to, że nie będziesz musiała zmagać się z obrzękiem i zasinieniem po zabiegu. A ponieważ ten rodzaj operacji jest szybki i łatwiejszy, wymaga również mniej czasu na powrót do zdrowia.

Podczas liposukcji w celu zmniejszenia piersi, chirurg wyjmie tłuszcz i wagę z Twoich piersi. Zabieg zmniejszy ogólną wagę i zredukuje wgłębienia spowodowane przez ramiączka stanika. Wiele kobiet poddaje się tej procedurze ze względów estetycznych, ale procedura jest również korzystna dla niektórych kobiet z dużymi piersiami. Liposukcja w celu zmniejszenia piersi może również pomóc kobietom, które mają trudności z ćwiczeniem lub wykonywaniem innych czynności fizycznych ze względu na ciężar piersi. Procedura ta może również zmniejszyć pocenie się i wysypki pod piersiami.

Liposukcja w celu zmniejszenia piersi jest skuteczna w redukcji tłuszczu w piersi i oszczędzaniu tkanki gruczołowej, która jest odpowiedzialna za produkcję mleka. Zabieg jest bezpieczny i wymaga minimalnego urazu tkanki piersi. Liposukcja w celu zmniejszenia piersi może być nawet subtelna i naturalnie wyglądająca. Aby rozpocząć, skonsultuj się z dr Shuster. Jest on chirurgiem plastycznym trzeciego pokolenia z certyfikatem i oferuje spersonalizowaną, niezrównaną opiekę. Dokładnie zbada Twój obecny kształt piersi i omówi Twoje cele kosmetyczne.

Onkoplastyczna redukcja

Onkoplastyczna redukcja może zmniejszyć liczbę pozytywnych marginesów w raku piersi. Technika ta pozwala na bardziej rozległą resekcję raka z mniejszym ryzykiem złej kosmeceutyki. Różni się ona od leczenia zachowawczego piersi. W jednym z badań naukowcy ocenili skuteczność redukcji onkoplastycznej u pacjentek z inwazyjnym rakiem piersi. Porównali wynik operacji z wynikiem samej resekcji guza.

W porównaniu z lumpektomią redukcja onkoplastyczna ma porównywalne wyniki onkologiczne i satysfakcję pacjentek. Kobiety poddane zabiegowi zgłaszają poprawę satysfakcji kosmetycznej. Redukcja onkoplastyczna może jednak powodować asymetrię i wymagać kolejnych operacji. Ponadto może prowadzić do konieczności wykonania dodatkowych zabiegów, takich jak mastektomia.

Procedura ta jest najbardziej skuteczna u kobiet, których piersi są bardzo duże i/lub ciężkie. Oferuje on również pacjentkom możliwość posiadania mniejszego ogólnego rozmiaru piersi. Kobiety, które przeszły wcześniejszą operację piersi również są kandydatkami. Nie jest ona jednak zalecana dla kobiet, które mają bardzo małe piersi i które intensywnie palą.

Chociaż rekonstrukcja onkoplastyczna nie jest skuteczną metodą leczenia wszystkich nowotworów piersi, jest często dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą zachować swój naturalny kształt piersi. Chirurdzy plastyczni wykonują rekonstrukcję onkoplastyczną w ramach podejścia zespołowego pomiędzy chirurgiem piersi a specjalistą od raka piersi. Wycinają oni nacięcia i zamykają skórę, aby uzyskać estetyczny efekt. Operacja ta jest zazwyczaj zabiegiem ambulatoryjnym. Większość pacjentów odczuwa minimalny ból i jest w stanie wrócić do pracy w ciągu czterech tygodni.

Inną opcją dla kobiet, które chcą zmniejszyć rozmiar piersi, jest poddanie się operacji lumpektomii. Operacja ta usuwa raka w piersi, pozostawiając jednocześnie nienaruszoną pozostałą tkankę. Chirurdzy piersi mogą również wykonać redukcję onkoplastyczną jako część leczenia.

Redukcja okołoaortalna (donutowa)

Redukcja okołoaortalna (donutowa) jest mniej inwazyjna niż podniesienie piersi i najlepiej nadaje się dla kobiet z małymi lub umiarkowanymi rozmiarami piersi. Wymaga tylko jednego nacięcia, co zmniejsza ryzyko infekcji i przyspiesza proces rekonwalescencji.

Ta metoda zmniejszania piersi jest skuteczna i może prowadzić do dobrych wyników. Jest mniej inwazyjna niż redukcje z odwróceniem litery T i ma mniejszą ilość blizn. Może być wykonywana z liposukcją w celu zmniejszenia objętości piersi przed nacięciem okołoaortalnym, co pozwala uniknąć konieczności resekcji gruczołu.

Do jego zalet należy możliwość symetrycznego umieszczenia NAC wewnątrz piersi, z minimalną ilością blizn. Podejście okołoaortalne jest również pomocne przy ostatecznym usunięciu implantu, ponieważ częściowo zagospodarowuje nadmiar skóry. Technika ta jest mniej inwazyjna niż inne techniki, a pacjentka będzie musiała nosić biustonosz typu criss-cross przez co najmniej 20 dni.

Pacjentki, które poddają się redukcji periareolarnej (donutowej) w przypadku jednej piersi, mogą wrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku tygodni. Jednak bezpośredni kontakt fizyczny z piersiami będzie powodował pewien ból i dyskomfort przez trzy do czterech tygodni. Pacjentki powinny również odbywać rutynowe wizyty kontrolne co sześć miesięcy, aby upewnić się, że rekonwalescencja przebiega zgodnie z planem. Ponadto zachęca się je do wykonywania rutynowych badań mammograficznych.

Czas powrotu do zdrowia

Czas powrotu do zdrowia po operacji zmniejszenia piersi będzie się różnił w zależności od zabiegu. Ogólnie rzecz biorąc, pacjentki nie powinny wykonywać ciężkich czynności ani dźwigać ciężarów przez dwa do trzech tygodni po operacji. Po tygodniu odpoczynku większość kobiet może wrócić do pracy i normalnych zajęć. W tym czasie pacjentki powinny unikać pobudzenia seksualnego. Może ono wywołać stan zapalny w miejscach nacięcia.

Powrót do zdrowia po zmniejszeniu piersi zależy od tego, jak dużo tkanki piersi zostało usunięte podczas zabiegu. Operacja może trwać od 90 minut do 3 godzin i może wymagać dwóch chirurgów, po jednym dla każdej piersi. Po operacji pacjentki otrzymują szczegółowe instrukcje dotyczące pielęgnacji nacięć i powrotu do codziennej aktywności. Chociaż czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi jest różny dla każdej pacjentki, istnieją pewne wspólne oznaki i objawy.

W pierwszym tygodniu po operacji pacjentki powinny używać odzieży uciskowej, aby utrzymać klatkę piersiową we właściwej pozycji podczas procesu rekonwalescencji. Zmniejszy to obrzęk i pomoże w gojeniu. Po trzech do sześciu tygodni pacjenci mogą wznowić pewną aktywność fizyczną, w tym podnoszenie, zginanie i rozciąganie. Ważne jest, aby kontynuować dietę niskosodową i pić dużo wody.

Podczas pierwszego miesiąca po operacji zmniejszenia piersi pacjentki powinny unikać bezpośredniego kontaktu z obszarem chirurgicznym. Pacjentki powinny również ograniczyć ilość podejmowanej aktywności fizycznej, w tym podnoszenie ciężkich przedmiotów. Ból jest często związany z tym okresem, ale jest zazwyczaj łagodny do umiarkowanego i łatwo kontrolowany za pomocą leków przeciwbólowych. Podczas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi pacjentki powinny nosić biustonosze podtrzymujące.

Chociaż operacja zmniejszenia piersi może być przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych, niektóre pacjentki wymagają po zabiegu pobytu w szpitalu. Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie ogólne. Po zabiegu pacjentkom powinien towarzyszyć kierowca, przyjaciel lub ukochana osoba, która pomoże im wrócić do domu. Powinien również mieć kogoś przy sobie podczas pierwszej nocy.

Podobne tematy