Czy piersi mogą odrosnąć po operacji zmniejszenia piersi?

Tak, jest możliwe, aby tkanka piersi odrosła po operacji zmniejszenia piersi. Proces ten ma kilka korzyści. Może pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo w ubraniach i wrócić do normalnego trybu życia. Jest jednak kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć o powrocie do zdrowia po tej operacji. Obejmuje to blizny, ograniczenia aktywności fizycznej i pokrycie ubezpieczeniowe.

Odzyskiwanie po operacji zmniejszenia piersi

Odzyskiwanie po operacji zmniejszenia piersi jest normalną procedurą i możesz wrócić do swoich normalnych działań po kilku dniach. W tym czasie należy dbać o siebie. Ważne jest, aby ograniczyć swoją aktywność i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeśli planujesz palić lub pić alkohol, powinieneś powstrzymać się od tego przynajmniej przez kilka pierwszych dni. Alkohol może również spowolnić proces gojenia.

Po operacji będzie Pani/Pan czuła/y się słabo i szamotała/y. Najlepiej, aby przez pierwszy dzień lub dwa zaopiekował się Panem/Panią przyjaciel lub członek rodziny. Zaleca się również, aby przez pierwsze kilka dni nie prowadzić samochodu. Ma to na celu Państwa własne bezpieczeństwo. Chirurg poinformuje Państwa, kiedy będą mogli Państwo ponownie prowadzić samochód.

W zależności od rodzaju operacji może być konieczne wzięcie dwóch do trzech tygodni wolnego od pracy. Po trzech tygodniach można powrócić do normalnej aktywności z niewielkim dyskomfortem. Należy jednak unikać podnoszenia ciężarów i uprawiania sportów kontaktowych przez co najmniej sześć tygodni. Przed powrotem do pracy należy również upewnić się, że odstawiono silniejsze środki przeciwbólowe.

Po operacji zmniejszenia piersi prawdopodobnie pozostanie kilka blizn. Większość blizn po zabiegu jest czerwona i wyboista, ale z czasem blednie. Gojenie się blizn trwa zazwyczaj około roku. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie gabinetu chirurga w tym czasie, ponieważ będzie on w stanie dać Ci lepsze wyobrażenie o tym, jak wygląda okres rekonwalescencji.

Chociaż okres rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi nie jest tak długi jak w przypadku innych operacji, większość kobiet jest w stanie powrócić do normalnych czynności w ciągu 24 godzin. Powinny one również zadbać o to, aby dużo odpoczywać i unikać uciążliwych czynności. Większość kobiet jest w stanie prowadzić samochód do domu tego samego dnia po zabiegu, a w ciągu kilku tygodni może wrócić do pracy i prowadzenia samochodu. Jednak na ostateczne rezultaty może trzeba poczekać sześć miesięcy lub rok.

Obrzęk może być częstym efektem ubocznym operacji zmniejszenia piersi. Jednak zmniejszenie spożycia soli zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia tego powikłania. Pomoże to zmniejszyć ilość zatrzymanego płynu i zredukować obrzęk i zasinienie. Przyjmowanie zimnych okładów pomoże zmniejszyć obrzęk i ograniczyć dalsze zasinienie. Zimne okłady powinny być umieszczone na miejscu operacyjnym, i owinięte ręcznikiem. Należy stosować zimne okłady wielokrotnie każdego dnia i robić przerwy co 20 minut.

Blizny

Blizny po operacji zmniejszenia piersi mogą być krępujące, ale istnieją sposoby, aby je zmniejszyć. Możesz na przykład masować bliznę. To pomoże jej zmiękczyć i spłaszczyć, a także zmniejszyć swędzenie. Możesz również użyć balsamu nawilżającego lub kremu silikonowego do masażu blizny. Spróbuj nałożyć krem okrężnymi i pionowymi ruchami. Silikon wspomaga rozkład kolagenu, co pomaga bliźnie zniknąć.

Jeśli Twoje blizny są grube, Twój chirurg może zalecić zastrzyki sterydowe. Są one zazwyczaj dostępne bez recepty i można je nosić przez rok po zabiegu. Zastrzyki sterydowe mogą również zmniejszyć rozmiar blizn i zaczerwienienie. Jednak nie usuną one całkowicie blizny. Przed wypróbowaniem któregokolwiek z tych zabiegów należy skonsultować się z chirurgiem.

Po operacji zmniejszenia piersi należy spodziewać się, że blizny będą utrzymywać się przez kilka miesięcy do roku. Blizny te jednak zanikają, jeśli będziesz dokładnie przestrzegać zaleceń chirurga. Nie jest niczym niezwykłym, że przez kilka tygodni lub miesięcy po operacji możesz odczuwać drętwienie lub mrowienie. Odczucia te ustępują jednak po zabiegu i stają się łatwiejsze do opanowania. Poza tym większość bielizny i kostiumów kąpielowych dobrze ukryje blizny.

Po zabiegu należy również używać biustonosza podtrzymującego. Jest to ważne, aby zminimalizować nacisk na bliznę, która może być podrażniona przez staniki z fiszbinami. Ponadto biustonosze pooperacyjne są zazwyczaj miękkie, z paskiem pod spodem, aby zapewnić wsparcie i być delikatnym dla skóry.

Schemat nacięcia zastosowany podczas operacji określi ostateczny kształt blizny. Najczęstszym wzorem nacięcia jest wzór mądry, czasami nazywany wzorem dziurki od klucza lub wzorem kotwicy. Inne opcje obejmują wzór lizaka, który minimalizuje pionowy wymiar blizny i minimalizuje czas gojenia. Ten wzór jest standardem w większości operacji zmniejszania piersi.

Blizny po operacji zmniejszenia piersi mogą być zredukowane, jeśli będziesz przestrzegać zaleceń chirurga. Jeśli blizna jest nieco zbyt widoczna, lekarz może wykonać rewizję blizny, która zmniejszy jej wygląd. Inną opcją leczenia jest leczenie laserem frakcyjnym.

Ograniczenia aktywności fizycznej

Ograniczenia aktywności fizycznej po operacji zmniejszenia piersi różnią się w zależności od stanu zdrowia pacjentki i rodzaju wykonanej operacji. Większość pacjentek może powrócić do regularnych czynności domowych w ciągu trzech do czterech tygodni od zabiegu. Powinny one jednak podejmować tylko lekką aktywność, aby uniknąć sztywności. Chociaż lekkie ćwiczenia są niezbędne w procesie gojenia, okres rekonwalescencji wymaga unikania forsownych aktywności, takich jak podnoszenie ciężarów czy bieganie.

Pacjenci mogą stopniowo wznawiać normalne czynności, takie jak chodzenie. Pomoże to utrzymać elastyczność mięśni i zapobiec zakrzepom krwi. Zalecana jest prosta pięciominutowa rutyna rozciągająca. Bardziej zaawansowane ćwiczenia mogą być dodane później. Przed rozpoczęciem reżimu ćwiczeń, skontaktuj się z biurem chirurga, aby omówić konkretne ograniczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek bóle lub inne objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z chirurgiem.

Większość pacjentów jest w stanie powrócić do lekkich ćwiczeń, takich jak chodzenie i jazda na rowerze stacjonarnym, po czterech tygodniach. W ciągu kolejnych dwóch tygodni pacjenci mogą stopniowo przejść do bardziej rygorystycznych ćwiczeń. Po sześciu tygodniach pacjenci mogą powrócić do swojej normalnej aktywności. W tym czasie pacjentki muszą unikać wszelkich aktywności fizycznych, które mogą spowodować dalsze urazy lub tworzenie się skrzepów.

Po poddaniu się operacji zmniejszenia piersi proces rekonwalescencji będzie się różnił w zależności od pacjentki. Niektóre kobiety dojdą do siebie szybciej niż inne. Najlepiej skonsultować się z chirurgiem przed podjęciem ciężkich ćwiczeń przez co najmniej trzy do czterech tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci są w stanie wrócić do pracy, szkoły i normalnego życia. Powinny jednak unikać forsownych ćwiczeń, takich jak jogging czy podnoszenie dużych ciężarów, dopóki nie uzyskają zgody chirurga.

Przed przystąpieniem do operacji zmniejszenia piersi należy koniecznie omówić z chirurgiem historię choroby. Należy ujawnić wszelkie dolegliwości fizyczne i problemy emocjonalne związane z piersiami. Chirurg będzie w stanie zaoferować Ci konkretne zalecenia dotyczące zapobiegania powikłaniom. Potrzebna będzie również osoba, która odwiezie Cię do domu po operacji i zostanie z Tobą pierwszej nocy. Operacja trwa około dwóch do pięciu godzin.

Długość czasu po operacji zmniejszenia piersi zależy od rodzaju operacji i konkretnych zaleceń dotyczących opieki pooperacyjnej udzielonych przez lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety mogą powrócić do ćwiczeń aerobowych w ciągu miesiąca od zabiegu, ale powrót do ćwiczeń na klatce piersiowej lub podnoszenia ciężkich przedmiotów może zająć od sześciu do ośmiu tygodni.

Ubezpieczenie

Przed poddaniem się operacji zmniejszenia piersi ważne jest, aby zrozumieć zasady ubezpieczenia. Wielu ubezpieczycieli wymaga, abyś uzyskała pismo od swojej firmy ubezpieczeniowej, że operacja jest konieczna z medycznego punktu widzenia, aby rozwiązać problem zdrowotny. Zazwyczaj należy dostarczyć dokumentację od kręgarza, fizykoterapeuty, ortopedy i dermatologa. Proces zatwierdzania może trwać od trzech do sześciu miesięcy.

W niektórych przypadkach ubezpieczyciel będzie wymagał wypełnienia standardowych formularzy przed zatwierdzeniem operacji. Przed zgłoszeniem roszczenia należy również dostarczyć firmie ubezpieczeniowej pomiary swojego wzrostu i wagi. Jest to ważne, ponieważ firmy ubezpieczeniowe chcą się upewnić, że Pani duże piersi nie są wynikiem otyłości.

Firmy ubezpieczeniowe używają skali Schnura do oceny, czy zabieg zmniejszenia piersi jest konieczny z medycznego punktu widzenia. Skala ta mierzy ilość tkanki piersi, jakiej potrzebuje pacjentka w stosunku do powierzchni jej ciała. Następnie porównują tę liczbę z ilością tkanki, którą powinnaś usunąć podczas zabiegu. Chociaż nie jest to jedyne kryterium kwalifikujące do ubezpieczenia, jest to kluczowy czynnik decydujący o tym, czy Twoja procedura zostanie pokryta, czy nie.

Przed podjęciem decyzji, czy operacja zmniejszenia piersi jest medycznie konieczna, ważne jest określenie, ile tkanki zostanie usunięte z każdej piersi. Większość ubezpieczycieli będzie wymagać określonego limitu wagi na jedną pierś. Dla typowej kobiety jest to około czterysta siedemdziesiąt dwa gramy. Jednak w przypadku większych kobiet usunięcie objętości może wynosić nawet tysiąc gramów.

Ważne jest również uzyskanie listu od lekarza pierwszego kontaktu, kręgarza i fizykoterapeuty. List ten może pomóc firmie ubezpieczeniowej zrozumieć, że operacja zmniejszenia piersi jest konieczna. Oprócz udokumentowania konieczności przeprowadzenia operacji, pismo to powinno zawierać informacje o wszelkich bólach pleców i szyi oraz o wcześniejszych zabiegach u innych lekarzy. Pamiętaj, aby w liście podać liczbę gramów tkanki usuniętej z każdej piersi. Liczba ta jest ważna dla ubezpieczyciela i powinna być udokumentowana w liście.

Niektóre kobiety mogą kwalifikować się do zmniejszenia piersi po raku piersi. Procedura ta jest często uważana przez firmy ubezpieczeniowe za chirurgię rekonstrukcyjną. Progi pokrycia dla tego typu operacji różnią się w zależności od firmy. Jednak niektórzy ubezpieczyciele mogą zapłacić za zmniejszenie piersi, nawet jeśli jest ono uważane za zabieg kosmetyczny.

Podobne tematy