Czy piersi stają się mniejsze podczas menopauzy? Lekarz odpowiada

Gdy kobiety zbliżają się do menopauzy, ich poziom estrogenu zaczyna drastycznie spadać. W rezultacie, tkanka gruczołowa w ich piersiach zaczyna się kurczyć i tracić gęstość. Powoduje to zwiotczenie piersi. Możesz również zauważyć, że Twoje piersi nie są tak pełne jak wcześniej.

Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza jest jedną z opcji leczenia dla kobiet, które chcą przywrócić kształt swoich piersi podczas menopauzy. Zawiera ona żeńskie hormony takie jak estrogen i progesteron. Hormony te są produkowane w jajnikach i w skórze. Po menopauzie jajniki przestają wytwarzać estrogen, ale Twój organizm nadal wytwarza jego niewielką ilość. Jeśli masz problemy z wielkością piersi lub jeśli chcesz mieć dzieci, możesz rozważyć tę terapię.

Gdy poziom estrogenów jest niski, może to spowodować, że piersi kurczą się i tracą tłuszcz i tkankę. W rezultacie piersi stają się obwisłe. Ponadto, gdy poziom estrogenów spada, tkanki łączne w piersiach tracą elastyczność i stają się odwodnione. Te zmiany mogą prowadzić do zmian w sutkach i otoczkach. Na szczęście hormonalna terapia zastępcza dla piersi zmniejszających się podczas menopauzy może pomóc zapobiec tym niepożądanym zmianom.

Jedną z opcji leczenia dla kobiet doświadczających tych objawów jest hormonalna terapia zastępcza (HRT). Podczas tego leczenia kobieta otrzymuje syntetyczny estrogen i progesteron, aby złagodzić objawy menopauzy. Chociaż hormonalna terapia zastępcza w przypadku zmniejszania się piersi podczas cyklu miesiączkowego jest skuteczna w łagodzeniu objawów u kobiet, ma ona długą listę zagrożeń.

Zwiększona masa ciała

Gdy kobiety zbliżają się do menopauzy, poziom hormonów w ich organizmie drastycznie spada, w tym estrogenów. Powoduje to, że tkanka gruczołowa w piersiach kurczy się i staje się mniej gęsta i tłusta. To powoduje, że piersi tracą swoją objętość, co skutkuje obwisłymi piersiami.

Naukowcy stwierdzili również, że kobiety z nadwagą i otyłością mają zwiększone ryzyko rozwoju pomenopauzalnego raka piersi. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że poziom estrogenów jest u nich wyższy niż u kobiet szczupłych. Również kobiety, które przybierają na wadze po menopauzie, mają większą szansę na rozwój raka piersi z receptorem estrogenowym i potrójnym niż kobiety, które przybierają na wadze niewiele lub wcale.

Jednak ta zależność nie jest do końca jasna. Nie wiadomo, ile kobiety przybierają na wadze podczas menopauzy. Badania sugerują, że wzrost masy ciała może być związany ze zmianami w dystrybucji tłuszczu i składzie ciała. Nadwaga została powiązana z różnymi schorzeniami, w tym z chorobą sercowo-naczyniową, cukrzycą typu 2, zapaleniem kości i stawów oraz rakiem. Obniża również poziom energii u kobiet i może wpływać na ich samoocenę.

Zwiększone ryzyko raka piersi

Rak piersi to problem, który dotyka kobiety przez całe życie. Hormon estrogen zwiększa ryzyko rozwoju choroby. Kobiety poddawane hormonalnej terapii zastępczej, która obejmuje estrogen i progesteron, są narażone na zwiększone ryzyko. Inne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko to przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, zajście w ciążę po 30. roku życia oraz niekarmienie piersią. Osoby palące lub pijące alkohol również mają zwiększone ryzyko. Ponadto pracownicy nocnych zmian oraz osoby narażone na działanie niektórych substancji chemicznych mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

W jednym z badań naukowcy stwierdzili zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet po menopauzie. Ryzyko to wzrastało o 3 procent na każdy rok wieku po menopauzie. Jednak kobiety, które osiągnęły menopauzę później niż w wieku 45 lat, miały o 30% większe ryzyko. Kobiety po menopauzie mają jednak mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety przed menopauzą.

Historia raka piersi jest również czynnikiem ryzyka. Kobiety mające krewnych pierwszego stopnia płci męskiej lub żeńskiej, którzy mieli tę chorobę, mają większe ryzyko. Podobnie kobiety, które przeszły radioterapię z powodu wcześniejszego nowotworu, są bardziej narażone na rozwój choroby. Osoby z historią raka piersi powinny skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań przesiewowych.

Podobne tematy