Czy usuwanie żylaków jest bezpieczne chirurgicznie?

Usuwanie żylaków jest często wykonywane w znieczuleniu ogólnym, które może sprawić, że będziesz senny podczas zabiegu. Procedura trwa zwykle od 60 do 90 minut, ale może zająć więcej czasu, jeśli procedura jest skomplikowana. Możesz wybrać pomiędzy znieczuleniem ogólnym, który stawia cię spać dla całej procedury, lub znieczulenia rdzeniowego, który drętwieje nogi i dolnej części ciała, ale utrzymuje cię obudzić podczas procedury.

Opcje leczenia żylaków

Istnieje wiele opcji leczenia żylaków, począwszy od konserwatywnych zabiegów do procedur chirurgicznych. Leczenie zachowawcze obejmuje pończochy i okłady uciskowe, zmianę stylu życia i uniesienie nóg. Metody te mogą działać dla niektórych osób, ale mogą nie być skuteczne dla innych. Jeśli leczenie zachowawcze nie pomaga w Twoim stanie, może być konieczne poddanie się zabiegowi refluksu żylnego.

Inną opcją leczenia żylaków jest skleroterapia, minimalnie inwazyjna alternatywa dla otwartej operacji. Zabieg ten polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do żyły i zastosowaniu fal o częstotliwości radiowej lub lasera do ogrzania ścian żyły. Zabieg może wymagać kilku sesji, aby osiągnąć pożądane rezultaty.

Skleroterapia piankowa pod kontrolą ultradźwięków to kolejna procedura stosowana w leczeniu żylaków. Trwa ona około 30 minut i wymaga jedynie niewielkiego nacięcia na skórze. W przeciwieństwie do skleroterapii, procedura ta ma minimalny czas przestoju i nie wymaga znieczulenia. Procedura ta jest wykonywana przez specjalistę od żył. Wiąże się z mniejszym bólem niż inne zabiegi i może być wykonywany u pacjentów w ciągu pierwszych kilku miesięcy choroby.

Oprócz leczenia medycznego, można również wykonywać domowe zabiegi na żylaki, aby zapobiec ich pogorszeniu. Należy również ćwiczyć nogi co najmniej pół godziny dziennie. Unikaj ciężkich zajęć i nie forsuj się ponad swoje siły. Rozciąganie nóg i napinanie mięśni łydek może poprawić krążenie i zmniejszyć wygląd żył.

Inną popularną opcją leczenia żylaków jest ablacja laserowa lub o częstotliwości radiowej. Podczas tego zabiegu cienki cewnik jest wprowadzany do żylaka. Fale radiowe lub energia lasera są wykorzystywane do ogrzewania chorych ścian żyły i uszczelnienia jej. Zabieg ten jest mniej inwazyjny niż operacja, ale nadal bardzo skuteczny. Pomimo bólu i dyskomfortu, procedura ta może pozostawić pacjentów bez żadnych komplikacji.

Opcje leczenia żylaków znacznie się poprawiły w ciągu ostatniej dekady. Niektóre nowe zabiegi są minimalnie inwazyjne i mogą wyeliminować większość problematycznych żył bez operacji. Niektóre z dostępnych mniej inwazyjnych procedur obejmują ambulatoryjną flebektomię.

Wspólne skutki uboczne chirurgicznego usuwania żylaków

Żylaki są nieestetyczne i często bolesne, ale usunięcie ich chirurgicznie jest możliwe, aby złagodzić problem. Zabieg wykonywany jest poprzez usunięcie żył, co wiąże się z niewielkimi nacięciami. Podczas zabiegu można otrzymać znieczulenie ogólne lub znieczulenie rdzeniowe. Ze znieczuleniem ogólnym, jesteś śpiący podczas procedury, podczas gdy ze znieczuleniem rdzeniowym, będziesz obudzony, ale nie świadomy. Lekarz może również podać pacjentowi leki przeciwlękowe.

Po zabiegu będzie Pan/Pani prawdopodobnie odczuwał/a pewien ból w nogach i ewentualnie uczucie bólu. Zabieg może również spowodować odrost żylaków. Innym częstym efektem ubocznym jest niska gorączka, która może utrzymywać się przez kilka dni. Nie jest to jednak koniecznie oznaka zakażenia chirurgicznego. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza w przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury.

Niektóre efekty uboczne operacji żylaków obejmują krwawienie, obrzęk i zasinienie. W rzadkich przypadkach może wystąpić zakrzepica (skrzepy krwi). Jednak powikłania są zazwyczaj łagodne i przejściowe. Większość pacjentów dobrze wraca do zdrowia po operacji żylaków i może wrócić do swoich normalnych zajęć tego samego dnia.

Bardziej skomplikowana jest procedura zwana strippingiem i podwiązaniem żył. Procedura ta usuwa żylaki, które znajdują się blisko powierzchni skóry. Jest on również bardziej skomplikowany niż inne techniki i wymaga znieczulenia ogólnego.

W niektórych przypadkach zabieg może spowodować trwałe blizny i zasinienia. Żyły mogą również ulec przebarwieniu. Jednak zabieg często spowoduje zauważalną poprawę objawów i wyglądu żylaków. Procedura jest zwykle wykonywane przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia i pozwoli Ci wrócić do swojej normalnej rutyny natychmiast.

Chociaż żylaki są zazwyczaj kosmetyczne i nie stanowią problemu zdrowotnego, jeśli pozostawione bez leczenia, mogą się pogorszyć w czasie. U niektórych osób mogą nawet pojawić się owrzodzenia, zakrzepy krwi i zaburzenia skóry. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli masz którykolwiek z tych objawów.

Czas rekonwalescencji po chirurgicznym usunięciu żylaków

Operacja żylaków jest zwykle wykonywana za pomocą dwóch nacięć, jednego w pachwinie, a drugiego w łydce lub kostce. Chirurg przewleka elastyczny plastikowy drut przez nacięcie w pachwinie i wiąże go z żyłą. Następnie chirurg wyciągnie drut z żyły przez nacięcie w dolnej części nogi. Nacięcia zostaną następnie zamknięte szwami. Powrót do zdrowia po operacji żylaków trwa około dwóch do czterech tygodni.

Czas powrotu do zdrowia po operacji żylaków będzie różny u poszczególnych pacjentów, w zależności od rodzaju zabiegu i nasilenia objawów. Ogólnie rzecz biorąc, procedura jest nieinwazyjna, ale pacjenci powinni spodziewać się zasinień i pewnych obrzęków po zabiegu. Niektóre drobne powikłania mogą być wynikiem operacji żylaków.

Po operacji żylaków należy powrócić do codziennych czynności, chociaż przez kilka dni należy unikać forsownych działań lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. W tym czasie należy nosić pończochy uciskowe. Chodzenie jest ważnym elementem powrotu do zdrowia, ponieważ sprzyja dobremu krążeniu w nodze. Regularne chodzenie powoduje skurcze mięśni łydek, które przepychają krew z podudzia i stopy z powrotem w kierunku serca. Chodzenie może również zapobiec tworzeniu się skrzepów w nodze. Chodzenie pomaga również zapobiegać gromadzeniu się krwi za zastawkami żylnymi, co zwiększa ryzyko powstania żylaków.

Po usunięciu żylaków chirurgicznie, trzeba będzie odpocząć przez siedem do dziesięciu dni. W tym okresie należy unikać biegania lub podnoszenia ciężkich przedmiotów powyżej dwudziestu funtów. Operacja może wpłynąć na funkcjonowanie jelit, więc ważne jest, aby jeść dietę o wysokiej zawartości błonnika w tym okresie. Nacięcia chirurgiczne zostaną pokryte taśmą, która musi pozostać na miejscu przez około tydzień. Gdy taśma odpadnie, będzie można powrócić do normalnego trybu życia.

Operacja żylaków może być wykonana w sposób małoinwazyjny. Ambulatoryjna flebektomia (AP) jest metodą minimalnie inwazyjną, która wymaga niewielkiego nacięcia. Żyła jest następnie zamknięta za pomocą specjalnej pianki lub ciepła. Krew jest następnie przekierowywana do innych zdrowych żył.

Przygotowanie do chirurgicznego usunięcia żylaków

Jeśli rozważasz poddanie się operacji usunięcia żylaków, istnieją pewne kroki, które powinieneś podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Po pierwsze, upewnij się, że jesteś w zdrowym stanie. Jeśli to możliwe, unikaj picia i palenia przed operacją. W niektórych przypadkach można zastosować znieczulenie miejscowe. Po jego zastosowaniu lekarz może rozpocząć zabieg.

Będziesz musiał również otrzymać leki na ból. Lekarz anestezjolog lub pielęgniarka anestezjologiczna pomogą Państwu zdecydować, jaki rodzaj znieczulenia jest odpowiedni. Po wybraniu rodzaju znieczulenia, członek zespołu chirurgicznego rozpocznie podawanie kroplówki. Anestezjolog wprowadzi również rurkę do oddychania do Twoich płuc. To będzie chronić swoje drogi oddechowe podczas zabiegu i zapewnić, że nie będzie pamiętać go po. Po otrzymaniu znieczulenia, chirurg przeprowadzi operację usunięcia żylaków. Podczas zabiegu chirurg może wykonać małe nacięcia i techniki chirurgiczne, aby bezpiecznie usunąć żylaki.

Możesz również podnieść swoje nogi, aby poprawić przepływ krwi. Używanie trzech lub czterech poduszek może zrobić to skutecznie. Możesz również spróbować suplementów, ale porozmawiaj najpierw z lekarzem, aby upewnić się, że są one dla Ciebie bezpieczne. Ponadto, lekarz może obejrzeć Twoje nogi, aby zdiagnozować, czy masz żylaki, czy nie.

Żylaki są często spowodowane skrzepem krwi, który nagromadził się pod powierzchnią skóry. Stan ten może powodować ból, przebarwienia skóry lub inne komplikacje. Objawy i leczenie różnią się w zależności od ciężkości żylaków. Jeśli objawy są ciężkie, może być konieczna operacja.

W większości przypadków, operacja usunięcia żylaków wymaga tylko jednej wizyty. Lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe, zwracając uwagę na to, jak czują się Pana/Pani nogi podczas stania. Specjalista od chorób naczyń wykona również badanie ultrasonograficzne, które ogląda żyły pod powierzchnią skóry.

Powinna Pani również być świadoma możliwych powikłań i ryzyka związanego z zabiegiem. Na przykład, niektóre leki mogą powodować silne krwawienie podczas zabiegu. Podczas zabiegu zostanie Pani/Pan uspokojona/y, ale nie będzie Pani/Pan odczuwała/y bólu.

Podobne tematy