Czy zabieg zmniejszenia piersi można wykonać przed porodem?

Jeśli jesteś w ciąży lub rozważasz uzyskanie redukcji piersi, możesz zastanawiać się, czy możesz mieć zabieg wykonany przed porodem. Operacja zmniejszenia piersi jest powszechnym zabiegiem kosmetycznym, ale może pozostawić widoczne blizny i często wiąże się z obniżoną jakością życia. Nora Gibson, dyplomowany chirurg plastyczny z Filadelfii, przeprowadziła tysiące zabiegów zmniejszenia piersi i może odpowiedzieć na pytania dotyczące zabiegu i tego, czy można go bezpiecznie wykonać przed porodem.

Operacja zmniejszenia piersi jest popularnym zabiegiem kosmetycznym

Ten zabieg chirurgiczny obejmuje usunięcie tkanki piersi, tłuszczu i skóry i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Chirurg dąży do stworzenia symetrii pomiędzy piersiami. Chirurg próbuje również zmniejszyć rozmiar otoczki. Po operacji pacjentka jest umieszczana w ubraniu uciskowym na czas rekonwalescencji. Będzie ona monitorowana przez 30 do 45 minut po zabiegu i otrzyma leki przeciwbólowe. Piersi będą obrzęknięte przez około jeden do dwóch tygodni.

Zabieg trwa około dwóch do trzech godzin i może wymagać jednej lub dwóch nocy w szpitalu. Pacjentka powinna spodziewać się bólu i zmęczenia przez pierwszy tydzień po zabiegu, a przez kilka dni może odczuwać drętwienie lub utratę czucia. Powinna również spodziewać się, że po zabiegu będzie widoczna blizna.

Chirurg wykona małe nacięcie w okolicy piersi i usunie tkankę gruczołową. Następnie może on zastosować liposukcję, aby usunąć nadmiar tłuszczu spod skóry. Chirurg może również usunąć skórę, aby udoskonalić kształt piersi.

Ponieważ operacja zmniejszenia piersi jest zabiegiem inwazyjnym, zaleca się odczekać co najmniej trzy miesiące przed porodem. Zapewni to wystarczająco dużo czasu na prawidłowe zagojenie się nacięć i zmniejszy ryzyko powikłań podczas rekonwalescencji. Ciąża powoduje również znaczną zmianę wielkości i kształtu piersi. Zwiotczenie poporodowe jest powszechne i kobiety często decydują się na zabieg, aby poprawić ich kształt i rozmiar przed porodem.

Operacja zmniejszenia piersi jest popularną procedurą dla kobiet, które chcą mieć mniejsze piersi. Może ona również pomóc złagodzić ból spowodowany dużymi piersiami. Większość kobiet, które poddają się operacji zmniejszenia piersi, zgłasza wysoki poziom zadowolenia z wyników.

Można ją wykonać przed porodem

Kobiety, które chcą mieć podniesione lub zmniejszone piersi, mogą poddać się tej procedurze przed porodem. Z zabiegiem tym wiąże się jednak pewne ryzyko. Oprócz możliwych blizn i krwawienia, procedura ta może spowodować zakażenie. Niektóre kobiety mogą wymagać zaprzestania palenia i przyjmowania antybiotyków przed zabiegiem.

Chociaż zabieg można mieć wykonany w każdym wieku, chirurdzy plastyczni zalecają, aby przed poddaniem się zabiegowi poczekać do zakończenia rozwoju piersi. Karmienie piersią i poród spowodują wiele zmian w piersiach, w tym objętości i kształtu. Dlatego najlepiej jest odczekać co najmniej dwa do trzech miesięcy po zabiegu, aby uniknąć problemów z blizną. Jeśli zdecydowałaś się na zabieg wcześniej, porozmawiaj ze swoim OB-GYN, aby omówić swoje opcje.

Może pozostawić zauważalne blizny

Jednym z minusów zabiegu zmniejszenia piersi jest to, że może on pozostawić zauważalne blizny. Po zabiegu pozostanie blizna w fałdzie pod piersią i wokół kompleksu sutkowo-jarzmowego. Jednak z czasem blizna ta prawdopodobnie zblednie, pozostawiając jedynie cienkie, blade linie. Większość kobiet, które poddają się tej operacji, wraca do domu tego samego dnia.

Niektóre kobiety doświadczają blizny, która utrzymuje się przez kilka miesięcy. Blizna ta może pojawić się dwa do czterech tygodni po zabiegu. W końcu jednak zanika i pacjentka może wrócić do swoich normalnych zajęć. Zabieg ten może również skorygować nierównomiernie ułożone sutki oraz podnieść otoczkę i sutek.

Zabieg zmniejszenia piersi zazwyczaj polega na wykonaniu pionowego nacięcia w celu usunięcia nadmiaru skóry i tłuszczu. Następnie chirurg napina pierś i zmienia położenie brodawki sutkowej. Blizna może być nieco widoczna w pierwszych miesiącach, ale z czasem zanika.

Jeśli poddałaś się operacji powiększenia piersi, powinnaś rozważyć długoterminowe konsekwencje zabiegu. Niektóre kobiety mogą doświadczyć krwawienia, infekcji lub negatywnej reakcji na znieczulenie. Po zabiegu mogą również pojawić się u nich małe owrzodzenia wokół sutków. Są one zazwyczaj zakrywane przez biustonosze, ale mogą być trwałe. Niektóre kobiety mają problemy z karmieniem piersią po operacji zmniejszenia piersi. Jeśli rozważasz tę operację, omów swoje cele z chirurgiem. Każda pacjentka jest inna i każdy lekarz ma inny pogląd na to, jaki kształt piersi jest pożądany.

Przed poddaniem się zabiegowi zmniejszenia piersi powinnaś omówić z chirurgiem swoje emocjonalne i fizyczne obawy. Będzie on w stanie podjąć właściwą decyzję, dostosowaną do Twoich potrzeb i pragnień. W zależności od pożądanego rezultatu, wyniki mogą być tymczasowe lub trwałe. Niektórzy pacjenci decydują się na powrót w celu dalszej konserwacji lub starzenia się.

To coś więcej niż zabieg estetyczny

Istnieje kilka powodów, dla których kobiety mogą chcieć poddać się operacji zmniejszenia piersi. Dla niektórych, procedura jest konieczna ze względów medycznych, takich jak makromastia. Inne wybierają procedurę z powodów estetycznych, takich jak piętno społeczne lub obawy dotyczące garderoby. Niezależnie od powodów, proces ten może pomóc Ci poczuć się lepiej o sobie i swoim ciele.

Podobne tematy