Czy żylaki są niebezpieczne podczas szczepień?

Żylaki są bardzo powszechne w Stanach Zjednoczonych. Chociaż ich posiadanie podczas szczepienia może wydawać się niebezpieczne, procedura ta nie jest tak ryzykowna, jak niektórzy mogą myśleć. Na szczęście istnieją sposoby, aby uniknąć posiadania tego stanu. Istnieje szczepionka dostępna na tę chorobę, zwana Covid-19. Ta szczepionka jest dostępna w każdej chwili, co czyni ją bezpieczną do otrzymania. Ponadto, ośrodki żylne są często czyszczone.

Zespół małopłytkowości

Ostatnie badanie zidentyfikowało związek pomiędzy szczepionkami a zespołem małopłytkowości. Szczepionka, wyprodukowana przez firmę AstraZeneca, wywołuje odpowiedź immunologiczną, która może skutkować stanem zwanym małopłytkowością indukowaną heparyną (HIT). Chociaż mechanizmy leżące u podstaw tego zaburzenia nie są jasne, świadczeniodawcy powinni monitorować pacjentów pod kątem objawów zakrzepicy i małopłytkowości po szczepieniu. Ważne jest również, aby dostawcy usług zdrowotnych konsultowali się ze specjalistami i udzielali odpowiednich wskazówek dotyczących postępowania w tym stanie.

Skrzep krwi może utworzyć się w mózgu i doprowadzić do udaru. Objawy zespołu małopłytkowości podczas szczepienia mogą być łagodne lub ciężkie. W niektórych przypadkach objawy są niejasne, takie jak ból głowy i krwotok z nosa. Dalsze badanie może ujawnić obecność zakrzepicy zatoki żylnej mózgu.

Na szczęście VITT można zdiagnozować w czasie okna poszczepiennego, stosując test PF4 ELISA. Jeśli liczba płytek krwi u pacjenta jest niska, należy unikać leczenia heparyną do czasu postawienia właściwego rozpoznania.

27-letnia kobieta rasy kaukaskiej zgłosiła się do szpitala z uogólnionym obrzękiem prawej kończyny górnej. Niedawno poddała się szczepieniu COVID-19 w prawy mięsień deltoidalny. Szczepionka była dobrze tolerowana przez pacjentkę. Nie miała w wywiadzie zakażenia COVID-19 ani zakrzepów krwi przed szczepieniem.

Chociaż związek między zakrzepicą żylną a szczepieniem nie jest całkowicie zrozumiały, należy o nim pamiętać. W związku z tym najlepszym podejściem jest zapobieganie.

Żylaki

Osoby, które mają żylaki są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju zatorowości płucnej, czyli skrzepu krwi, który tworzy się w żyle głębokiej. Taki skrzep może powodować poważne problemy medyczne i zagrażać życiu. Objawy zatorowości płucnej obejmują ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, pocenie się i omdlenia. Objawy te mogą być podobne do objawów innych stanów chorobowych.

Żylaki powstają, gdy ściany żyły stają się słabe, co umożliwia niewłaściwy przepływ krwi. W rezultacie krew może się gromadzić i powodować obrzęk oraz uczucie pulsowania. Mogą one również powodować owrzodzenia i zakrzepy krwi. Żylaki są bardziej prawdopodobne, aby rozwijać się w dolnej części ciała, takich jak nogi. Mogą one jednak występować również w okolicy miednicy i w jądrach.

Dobra wiadomość jest taka, że żylaki są zazwyczaj tymczasowe i ustępują w ciągu kilku tygodni. Jednak niektórzy ludzie mogą mieć trwałe objawy i powinni zobaczyć ich lekarza opieki zdrowotnej. Ważne jest również, aby unikać siedzenia przez dłuższy czas, co może pogorszyć żylaki.

Najlepszym sposobem zapobiegania zakrzepom krwi jest wczesne podjęcie leczenia. Na szczęście leczenie jest obecnie dostępne w klinice typu walk-in/walk-out w znieczuleniu miejscowym. Chociaż ryzyko powstania zakrzepów jest nadal wysokie, to prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest znacznie mniejsze, jeśli leczenie żył zostanie przeprowadzone wcześniej niż później.

Żylaki nie zagrażają życiu, ale nadal są bolesne i mogą sprawić, że choroba będzie niewygodna. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka skutecznych metod leczenia żylaków. Możesz wypróbować niektóre z nich w domu lub zapytać swojego lekarza o inne sposoby leczenia.

Szczepionka COVID-19

Żylaki i szczepionka COVID-19 mogą nie iść w parze, ale istnieje szereg środków ostrożności, które można podjąć przed otrzymaniem zastrzyku. Pierwszym krokiem jest zaszczepienie się, a następnie odczekanie co najmniej 7-10 dni przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia żylaków. Pozwoli to organizmowi na odzyskanie sił po szczepieniu i poradzenie sobie z ewentualnymi reakcjami immunologicznymi. Większość ludzi nie będzie miała żadnej reakcji na szczepionkę, ale niektórzy mogą odczuwać ból ramienia lub gardła. Poważniejsze reakcje mogą obejmować objawy grypopodobne.

Chociaż szczepionka nie ma bezpośredniego związku z żylakami, istnieją inne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko. Na przykład, osoby w ciąży lub karmiące piersią nie powinny otrzymać szczepionki COVID-19. U tych osób istnieje większe ryzyko rozwoju zakrzepicy żylaków, co może być bardzo niebezpieczne.

U niektórych pacjentów po otrzymaniu szczepionki COVID-19 wystąpiła zakrzepica, w tym zakrzepica tętnicza. Chociaż powikłania te są rzadkie, mogą prowadzić do hospitalizacji, a nawet śmierci. Niemniej jednak, ryzyko przewyższa korzyści wynikające z zastosowania szczepionki. W rzeczywistości, w ocenie naukowej EMA stwierdzono, że szczepionki COVID-19 są bezpieczne i skuteczne dla większości ludzi. Szczepionki są zalecane dla osób w wieku od 50 do 60 lat.

Chociaż szczepionka COVID-19 nie jest lekiem na żylaki, może znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych zakażeń COVID-19. Najlepiej, aby osoby z umiarkowanymi lub ciężkimi żylakami otrzymały szczepionkę jak najszybciej. Szczepionka jest w pełni skuteczna, gdy zostanie podana po dwóch dawkach.

Opcje leczenia

Najmniejsze dotknięte żyły są zwykle leczone za pomocą skleroterapii, zabiegu polegającego na wstrzyknięciu do żyły specjalnego roztworu. Zabieg ten skutecznie zmniejsza obrzęk i ból, a leczona żyła zanika w ciągu kilku tygodni. Wielokrotne zastrzyki mogą być potrzebne, aby zmniejszyć rozmiar i liczbę dotkniętych żył. Wyblakłe żyły mogą wymagać tygodni lub miesięcy, aby całkowicie zaniknąć.

Większość pacjentów widzi rezultaty w ciągu trzech do sześciu tygodni, chociaż większe żyły mogą potrzebować tygodni, aby zareagować. U niektórych pacjentów wystąpi zaczerwienienie lub zasinienie w miejscu wstrzyknięcia, które powinno zniknąć po kilku dniach. Niektóre większe żyły mogą wymagać dodatkowych zabiegów. Pacjenci powinni unikać ekspozycji na słońce przez co najmniej trzy tygodnie po zabiegu.

Żylaki są częstym skutkiem ubocznym szczepień. Żyły te mogą zakłócać przepływ krwi. Jeśli w żyle utworzy się skrzep, krew może powędrować do płuc. W takim przypadku u pacjenta może wystąpić zatorowość płucna, stan potencjalnie zagrażający życiu. Objawy tego stanu obejmują ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, pocenie się, omdlenia i szybkie bicie serca.

Opcje leczenia żylaków są obecnie dostępne przy użyciu procedur minimalnie inwazyjnych. Lekarz może zalecić najlepszą opcję leczenia w oparciu o konkretne potrzeby pacjenta. Na przykład, ćwiczenia i utrata wagi mogą pomóc w zmniejszeniu żylaków i sprawić, że pacjent będzie czuł się bardziej komfortowo.

Mikroflebektomia jest kolejną opcją. Procedura ta jest wykonywana przez małe nacięcia i wyeliminuje żylaki. Jest często łączony z chirurgią endovenous, ale może być również wykonywany jako samodzielna procedura. Po zabiegu pacjenci mogą zazwyczaj wznowić chodzenie i większość innych czynności. Kilka miesięcy później, nacięcia będą ledwo widoczne.

Zakres ubezpieczenia

Chociaż żylaki podczas szczepienia nie są nagłym przypadkiem medycznym, mogą być niewygodne i powodować inne problemy. Te żyły są często podniesione i odbarwione, i zwykle wpływają na nogi i twarz. Mogą być również zapalne, a w niektórych przypadkach mogą nawet tworzyć skrzepy. Jeśli cierpisz z powodu tych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Skleroterapia jest minimalnie inwazyjną procedurą, która polega na wstrzykiwaniu substancji chemicznych do uszkodzonych żył. Procedura ta jest zwykle pokrywana przez ubezpieczenie, jeśli pacjent ma medyczny powód do leczenia. Jednak może być konieczne pokazanie w gabinecie lekarskim historii choroby, zanim firma ubezpieczeniowa zatwierdzi pokrycie.

Niektóre przeciwwskazania do SEPS obejmują stan zwany chorobą okluzyjną tętnic towarzyszących. Należy również być w wieku poniżej 18 lat i nie mieć w przeszłości zakrzepicy żył głębokich ani żadnych innych podstawowych warunków medycznych. Ścisłe przestrzeganie tych wytycznych jest wymagane przez wielu ubezpieczycieli.

Szczepionki mogą mieć poważne skutki uboczne, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co obejmuje Państwa polisa ubezpieczeniowa. Niektóre szczepionki były związane z chorobą zakrzepową. Chociaż większość ludzi nie jest zagrożona zakrzepami krwi, to jednak warto upewnić się, że znasz ryzyko związane z tymi zastrzykami. Oprócz żylaków, niektóre szczepionki są znane z wywoływania wysypki lub infekcji.

Podobne tematy