Jak radzić sobie z bólem po operacji zmniejszenia piersi

Ból pooperacyjny jest częstym elementem operacji zmniejszenia piersi. Może być trudno określić dokładną ilość bólu, ale większość kobiet doświadcza znacznego dyskomfortu w ciągu pierwszych kilku dni po operacji. Na szczęście lekarze mogą przepisać szereg leków, które pomogą złagodzić niektóre dolegliwości. Ponadto w piersi mogą zostać umieszczone rurki drenujące, które pomogą zmniejszyć obrzęk. Są one zazwyczaj usuwane w ciągu kilku dni. W okresie rekonwalescencji eksperci medyczni zalecają kobietom noszenie biustonoszy chirurgicznych i unikanie forsownej aktywności.

Ból pooperacyjny po operacji zmniejszenia piersi

Pacjentki, które przeszły operację zmniejszenia piersi, powinny spodziewać się pewnego bólu pooperacyjnego, chociaż poziom dyskomfortu może się różnić w zależności od osoby. W większości przypadków ból pooperacyjny jest minimalny, z uczuciem napięcia i może trwać od trzech do pięciu dni. Niektórzy pacjenci mogą stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, aby opanować dyskomfort.

Pacjenci mogą doświadczać bólu pooperacyjnego z wielu powodów, w tym z powodu uszkodzenia nerwu lub impingementu nerwowego. Często ból ten jest związany z konkretnym nerwem, który został uszkodzony podczas operacji. Do często występujących nerwów, które ulegają uszkodzeniu podczas operacji zmniejszenia piersi, należą nerw międzykostny, nerw piersiowy i nerw piersiowy długi. Każdy rodzaj uszkodzenia nerwu powoduje inną konstelację objawów. Na przykład pacjentki, u których doszło do uszkodzenia nerwu międzykostnego, odczuwają ból w piersi i przy poruszaniu ramieniem. I odwrotnie, pacjentki z uszkodzonym nerwem piersiowym długim będą odczuwały ból w łopatce podczas jej podnoszenia.

Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi

Po operacji zmniejszenia piersi większość kobiet będzie wymagała co najmniej dwóch tygodni rekonwalescencji. Nie będą one w stanie wykonywać większości codziennych czynności, w tym opieki nad dziećmi, i będą musiały mieć osobę dorosłą, która pozostanie z nimi w domu przez kilka dni. Po tym czasie pacjentki mogą wrócić do pracy i normalnych zajęć. Jednak przez pierwsze kilka dni powinni unikać forsownych ćwiczeń i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi może być różny i zależy od zakresu operacji oraz naturalnego tempa gojenia. Niektóre kobiety mogą chodzić już w dniu operacji, ale przez pierwsze 24 godziny powinny pozostawać pod opieką odpowiedzialnej osoby dorosłej. Kilka dni po operacji mogą one brać prysznic, ale ich zakres ruchu będzie ograniczony.

Dieta we wczesnym okresie pooperacyjnym

Pierwsze kilka dni po operacji są kluczowe dla gojenia. Będziesz chciał ograniczyć swoje codzienne czynności i unikać prowadzenia samochodu, jeśli możesz. Należy również spodziewać się pewnego obrzęku, który powinien ustąpić w ciągu tygodnia. Wiele kobiet opisuje to uczucie jako podobne do wytwarzania mleka w piersiach. Powinnaś upewnić się, że obrzęk nie przeszkadza Ci w robieniu rzeczy, które musisz robić.

Będziesz również chciała uniknąć podnoszenia ciężkich przedmiotów przez tydzień lub dwa po operacji. Twój chirurg doradzi Ci, jak szybko możesz wrócić do normalnej aktywności. Zazwyczaj lekarz zezwala na powrót do pracy lub prowadzenia samochodu w ciągu tygodnia. Po miesiącu można rozpocząć wykonywanie ćwiczeń o niskim stopniu trudności.

Ćwiczenia we wczesnym okresie pooperacyjnym

Ćwiczenia we wczesnym okresie pooperacyjnym mogą pomóc Ci poradzić sobie z bólem po operacji zmniejszenia piersi. Twój lekarz prawdopodobnie zaleci Ci odpoczynek przez pierwsze trzy do czterech tygodni po operacji, a w tym czasie dozwolony jest jedynie lekki trening kardio. W pierwszych tygodniach po operacji dobrym wyborem jest rower stacjonarny lub eliptyk bez uchwytów na ramiona. Należy jednak unikać joggingu lub ruchów odbijających przez kilka tygodni, ponieważ mogą one nadmiernie obciążać klatkę piersiową i mogą skomplikować proces rekonwalescencji. Twój lekarz doradzi Ci w sprawie powrotu do aktywności, a także zalecanego reżimu ćwiczeń.

Twój lekarz będzie ściśle monitorował Twój powrót do zdrowia i da Ci konkretne wytyczne dotyczące rodzajów ćwiczeń, które możesz wykonywać po operacji. Należy zacząć powoli, ale w miarę postępów zwiększać ilość ćwiczeń. Zawsze słuchaj swojego ciała i przerwij ćwiczenia, jeśli w ciągu pierwszych kilku dni będziesz odczuwać ból lub obrzęk.

Blizny po operacji zmniejszenia piersi

Blizny po operacji zmniejszenia piersi mogą się różnić w zależności od pacjenta. W zależności od rodzaju zastosowanego nacięcia, blizny mogą być pionowe lub poziome. Technika lizaka ma dwa schematy nacięć: nadrzędny wokół otoczki i przyśrodkowy w załamaniu piersi. Chirurg następnie odcina nadmiar skóry i tłuszczu, aby zmienić kształt piersi na mniejszy.

W estetyce piersi blizna będzie osadzać się w rowku piersiowym. W związku z tym trudno będzie ją zauważyć na pierwszy rzut oka. W niektórych przypadkach blizna zostanie pochowana, co zapewnia dodatkową wytrzymałość szwów zewnętrznych.

Podobne tematy