Jak radzić sobie z bólem po zabiegu zmniejszenia piersi

Zmniejszenie piersi to zabieg mający na celu zmniejszenie rozmiaru piersi. Procedura chirurgiczna obejmuje nacięcie przez tkankę piersi. Nacięcia skóry są zamykane szwami. W okresie rekonwalescencji możesz odczuwać pewien ból. Możesz wziąć środki przeciwbólowe po operacji, aby złagodzić ból.

Środki przeciwbólowe

Po zabiegu zmniejszenia piersi, pacjenci mogą odczuwać pewien ból w okresie rekonwalescencji. Ból ten jest tymczasowy i zwykle jest łagodzony przez przyjmowanie przepisanych środków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach chirurg może również przepisać antybiotyki. Ból powinien ustąpić po kilku dniach. Zaleca się jednak, aby pacjenci przez kilka tygodni powstrzymywali się od wytężonej aktywności fizycznej.

Po zabiegu należy pić dużo wody. Przez kilka dni należy unikać alkoholu i palenia papierosów. Nie należy też jeść niczego o dużej zawartości tłuszczu, co mogłoby spowolnić proces gojenia. Jeśli musisz jeść, trzymaj się diety niskotłuszczowej i pij osiem do dziesięciu szklanek wody dziennie. Należy również nosić biustonosz podtrzymujący.

NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) mogą pomóc złagodzić ból po zabiegu zmniejszenia piersi. NLPZ mają mniej skutków ubocznych niż opioidy, ale nie są pozbawione ryzyka. Z tego powodu NLPZ powinny być stosowane tylko w razie konieczności, a pacjentki powinny przyjmować je tylko z jedzeniem, aby uniknąć podrażnienia żołądka. Pacjenci mogą również stosować techniki relaksacyjne, takie jak kierowana wyobraźnia i muzyka, aby zmniejszyć ból. Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą środków relaksacyjnych do wykorzystania podczas rekonwalescencji.

Pacjentki powinny unikać uciążliwych czynności przez kilka dni po zabiegu, aby zminimalizować ból i dyskomfort. Zaleca się również, aby kobiety nosiły specjalne biustonosze chirurgiczne przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Ponadto w tym czasie powinny unikać forsownych aktywności, aby uniknąć obrzęku.

Pacjentki powinny zasięgnąć porady dostawcy usług medycznych, jeśli mają jakiekolwiek obawy. Powinny one omówić zarządzanie bólem ze swoimi chirurgami. Niektóre kobiety mogą odczuwać uporczywy ból nawet po zabiegu. Ból może przeszkadzać w codziennych czynnościach i może pogorszyć inne działania niepożądane. Jeśli ból jest uporczywy, dostawca usług medycznych może zasugerować inne zabiegi, które mogą zmniejszyć dyskomfort.

Pooperacyjne leki przeciwbólowe

Pooperacyjne leki przeciwbólowe są stosowane do zarządzania dyskomfortem po operacji i są zazwyczaj przepisywane przez chirurgów. Leki te są bardzo skuteczne w zmniejszaniu bólu pooperacyjnego. Opioidy stały się jednym z najczęściej przepisywanych leków, stanowiąc ponad 50% wszystkich recept na opioidy wypisywanych w Stanach Zjednoczonych.

Po zabiegu zmniejszenia piersi pacjentki będą odczuwać pewien zakres bólu, który różni się w zależności od pacjentki. Dla większości pacjentek ból pooperacyjny jest łagodny lub umiarkowany, a jego początek pojawia się w ciągu trzech do pięciu dni. Jeśli umiarkowany ból utrzymuje się, pacjenci mogą stosować Ibuprofen lub Tylenol. Właściwa kontrola bólu jest ważna dla procesu gojenia.

Po operacji zmniejszenia piersi dotknięte miejsce będzie obrzęknięte i tkliwe przez kilka tygodni. Przez kilka dni skóra może być gorąca lub czerwona, a pacjentka może odczuwać swędzenie lub pieczenie w tym miejscu. Pacjenci mogą również wziąć Benadryl, aby złagodzić ból. U niektórych osób mogą wystąpić halucynacje lub niespójne zachowanie.

Dostępne są różne metody radzenia sobie z bólem pooperacyjnym po zabiegu zmniejszenia piersi. Wszystkie z nich są skuteczne w zmniejszaniu bólu i związanych z nim objawów. Wybór najbardziej odpowiedniej metody zależy od kosztów i łatwości wykonania. Najwygodniejszą metodą nienarkotyczną jest śródoperacyjne podanie bupiwakainy i ketorolaku. Zabieg ten jest prosty i skuteczny.

W zależności od stanu pacjenta lekarz może przepisać mu opioid do zażycia po zabiegu. Często jednak nie jest to konieczne, ponieważ po operacji powinieneś być w stanie samodzielnie kontrolować swój ból. W wielu przypadkach wystarczą leki dostępne bez recepty. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest podanie opioidu na krótki okres czasu.

Opioidy to niezwykle silne leki przeciwbólowe, które u niektórych pacjentów mogą powodować uzależnienie. Mogą również powodować zaparcia, które często są gorsze niż sam ból. Z tego powodu chirurdzy zalecają przepisywanie opioidów w ograniczonych ilościach. Opioidy mogą również stać się mniej skuteczne, jeśli pacjenci nabiorą do nich tolerancji. Alkohol i leki bez recepty również mogą zwiększyć szanse na rozwój tolerancji na opioidy.

Pooperacyjne stosowanie opioidów jest powszechne wśród pacjentów z nowotworami. Opioidy mogą być szczególnie szkodliwe w tej populacji, ponieważ częściej występuje u nich depresja i lęk. Stąd istotne jest zapewnienie właściwej edukacji pacjentów w zakresie leczenia bólu pooperacyjnego.

Czas rekonwalescencji

Czas rekonwalescencji po zabiegu zmniejszenia piersi różni się w zależności od rodzaju zabiegu i konkretnej pacjentki. Na szczęście istnieją pewne wspólne rzeczy, które możesz zrobić, aby Twój powrót do zdrowia przebiegał tak gładko, jak to możliwe. Picie dużej ilości wody jest niezbędne w procesie rekonwalescencji, a także ważne jest przyjmowanie przepisanych leków przeciwbólowych, aby zapewnić sobie komfort. Ponadto przez pierwsze sześć tygodni po zabiegu należy unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Po zabiegu zmniejszenia piersi pacjentki otrzymają gazę do noszenia wokół piersi. Przez trzy do czterech dni po zabiegu ktoś powinien pozostać z nimi w domu. W pierwszych dniach pacjentki powinny unikać podnoszenia czegokolwiek ponad głowę i spać z podniesioną głową. Po sześciu tygodniach można powrócić do normalnej aktywności, ale nadal warto zachować spokój i odpoczynek.

Powrót do zdrowia po zabiegu zmniejszenia piersi wymaga zazwyczaj co najmniej dwóch tygodni przerwy w pracy. W tym czasie kobiety nie mogą wykonywać większości codziennych czynności, a dzieci powinny być pilnowane do czasu zakończenia okresu rekonwalescencji. W razie pytań lub konieczności umówienia się na wizytę kontrolną należy skontaktować się z chirurgiem.

Opieka pooperacyjna po zabiegu zmniejszenia piersi różni się w zależności od zakresu operacji i Twojego naturalnego tempa gojenia. Niektóre pacjentki mogą chodzić w dniu zabiegu, ale przez pierwsze 24 godziny powinny pozostać pod opieką odpowiedzialnej osoby dorosłej. Kilka dni po operacji możesz wziąć prysznic, ale możesz potrzebować pomocy przy ubieraniu się i korzystaniu z toalety. Może być również konieczne zażycie leków przeciwbólowych w celu szybszego powrotu do zdrowia.

Rekonwalescencja po zabiegu zmniejszenia piersi trwa od dwóch do sześciu tygodni, w zależności od zabiegu, któremu się poddajesz. Każdy okres rekonwalescencji będzie inny dla każdej pacjentki, ale powinnaś starać się jak najściślej przestrzegać zaleceń lekarza. Picie dużej ilości wody, zdrowe jedzenie i dużo odpoczynku to jedne z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić, aby przyspieszyć powrót do zdrowia. Należy również unikać intensywnych ćwiczeń i zmiany opatrunków.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych po operacji zmniejszenia piersi

Przed przyjęciem środków przeciwbólowych po operacji zmniejszenia piersi należy porozmawiać z chirurgiem, aby ustalić, jakie leki będą dla Ciebie najlepsze. Niektóre pacjentki odczuwają łagodny lub umiarkowany ból po operacji, podczas gdy inne zgłaszają silny ból. Chirurg prawdopodobnie przepisze Ci leki przeciwzapalne i antybiotyki, które powinnaś przyjmować zgodnie z zaleceniami. Należy jednak unikać przyjmowania jakichkolwiek substancji zawierających kofeinę, gdyż może to spowolnić proces gojenia. Po zabiegu należy stosować lekką, niskotłuszczową dietę i pić 8-10 szklanek wody dziennie. Należy również unikać picia alkoholu przez dwa tygodnie po zabiegu, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Podczas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi będziesz chciała unikać wykonywania forsownych czynności do czasu usunięcia szwów. Twój opiekun pomoże Ci zaplanować harmonogram aktywności w oparciu o to, co możesz tolerować po operacji. Jeśli możesz chodzić, możesz zacząć to robić wkrótce po zabiegu. Jednak przez kilka dni nie będziesz chciał prowadzić samochodu ani wykonywać żadnych prac domowych.

Po operacji mogą zostać przepisane Panu/Pani leki z grupy NLPZ do zwalczania bólu, które pomogą Panu/Pani poradzić sobie z ewentualnym obrzękiem i stanem zapalnym. Jednak leki te mogą powodować inne problemy, w tym zaparcia i senność. Jeśli masz procedurę rozrzedzania krwi, możesz chcieć pominąć te leki do czasu po zabiegu. Upewnij się również, że bierzesz te leki z jedzeniem, aby zminimalizować podrażnienie żołądka. Powinieneś także spróbować technik relaksacyjnych, takich jak wyobraźnia kierowana lub muzyka, aby zmniejszyć odczuwany ból.

Możesz również odczuwać tkliwość po operacji zmniejszenia piersi. Jest to często wynikiem liposukcji w bocznej części piersi, a tkanka użyta do automatycznego powiększenia piersi również może być wrażliwa. W razie potrzeby anestezjolog przepisze środki przeciwbólowe. Można również zażyć środki przeciwzapalne lub paracetamol, aby złagodzić ból.

Chociaż większość pacjentek przyjmuje opioidowe środki przeciwbólowe po operacji zmniejszenia piersi, być może warto rozważyć inne opcje. Możesz zdecydować się na nieopioidowe leki przeciwbólowe, takie jak gabapentyna i pregabalina. Leki te działają na ból nerwów i są znane z tego, że sprawdzają się również w przypadku redukcji piersi.

Podobne tematy