Jaki jest sens usuwania żylaków powrózka nasiennego?

Żylak powrózka nasiennego może powodować szereg problemów. Po pierwsze, może wpływać na funkcjonowanie obu stron jądra. Ponieważ lewe i prawe żyły powrózka nasiennego są zespolone, żylak po jednej stronie powrózka będzie miał wpływ na obie strony jądra w tym samym czasie.

Endovenous ablation

Endovenous ablation jest procedurą usuwania żylaków. Procedura polega na wstrzyknięciu substancji chemicznej do żyły za pomocą bardzo cienkiej igły. Procedura ta zamyka żyłę prawie całkowicie. Jednak niektóre małe, rozszerzone gałęzie mogą nadal wymagać dodatkowego leczenia, takiego jak skleroterapia lub flebektomia. Zabieg ten jest zwykle planowany po zabiegu ablacji.

Po zabiegu pacjenci powinni spodziewać się zasinienia i przebarwienia w leczonym obszarze. Pończochy uciskowe mogą pomóc zapobiec ponownemu pojawieniu się żyły. Okres rekonwalescencji może trwać kilka tygodni. Istnieje niewielkie ryzyko infekcji i tworzenia się skrzepów krwi. Jednak procedura jest związana z bardzo wysokim wskaźnikiem sukcesu i wiąże się z mniejszą liczbą powikłań i mniejszym bólem niż inne procedury usuwania żył.

Endovenous ablation może być bezpieczną, skuteczną i efektywną procedurą usuwania żylaków powrózka nasiennego. W przeciwieństwie do usuwania żył, procedura ta nie wymaga nacięć na skórze. Większość firm ubezpieczeniowych pokryje koszt tego zabiegu. Pacjenci są zachęcani do omówienia opcji leczenia z lekarzem przed podjęciem decyzji.

Mikrochirurgiczne odnerwienie powrózka nasiennego

Mikrochirurgiczne odnerwienie powrózka nasiennego jest minimalnie inwazyjnym sposobem leczenia przewlekłej orchialgii. Procedura ta pomaga zmniejszyć ból przy jednoczesnym zachowaniu psychologicznej i fizjologicznej funkcji jąder. Zabieg wykonywany jest przez niewielkie nacięcie w pachwinie.

Zabieg wykonywany jest podczas snu pacjenta. W dolnej pachwinie wykonywane jest nacięcie w celu odizolowania powrózka nasiennego. Żylak i zasilające go żyły są rozdzielane przy użyciu czarnego jedwabnego szwu. Zabieg jest bezbolesny i minimalizuje ryzyko wystąpienia przepukliny.

Udany zabieg odnerwienia rdzenia spermatycznego usuwa źródło przewlekłego bólu poprzez przecięcie drobnych nerwów w rdzeniu spermatycznym. Zabieg ten jest bezpieczny i ma doskonały wskaźnik powodzenia. Chociaż istnieje niewielka szansa na wystąpienie powikłań, istnieje duże prawdopodobieństwo, że procedura nie wpłynie na fizjologię jąder. Około 75 procent pacjentów osiąga całkowite złagodzenie bólu po zabiegu. Pozostałe 9 procent pacjentów doświadczy tylko częściowego złagodzenia bólu. Procedura ta może zmienić życie mężczyznom cierpiącym na przewlekły ból jądra.

Procedura jest zazwyczaj wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Jądro jest następnie unoszone i uwidaczniane pod pierścieniem pachwinowym zewnętrznym za pomocą zacisku Babcocka. Następnie do nacięcia wprowadzany jest gumowy dren. Po uniesieniu powrózka nasiennego, żyły nasienne wewnętrzne są podwiązywane za pomocą tytanowych klipsów lub jedwabnych szwów 4-0.

Flebectomia ambulatoryjna

Flebectomia ambulatoryjna jest operacją małoinwazyjną i może być wykonywana w trybie ambulatoryjnym w gabinecie lekarskim. Zazwyczaj wymaga niewielkiego nacięcia, a większość pacjentów może wrócić do domu tego samego dnia. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać pewien obrzęk lub zasinienie po zabiegu. Pacjenci są często instruowani, aby nosić pończochy uciskowe po zabiegu, ale ból jest bardzo mały.

Procedura jest minimalnie inwazyjna i może leczyć wiele różnych żylaków. Generalnie, jest on wykonywany w gabinecie lekarskim w znieczuleniu miejscowym. Pacjent otrzyma instrukcje dotyczące przygotowania do zabiegu i może być konieczne przebranie się w szpitalny fartuch.

Ambulatoryjna flebektomia jest zabiegiem ambulatoryjnym, który polega na wykonaniu małych nakłuć skóry w celu usunięcia żylaka. Zabieg może być wykonywany na żyłach objawowych i bezobjawowych i często jest łączony z innymi zabiegami.

Embolizacja mikrochirurgiczna

Embolizacja mikrochirurgiczna wykonywana jest na żylakach powrózka nasiennego poprzez nacięcie w powrózku nasiennym. Za pomocą mikroskopowo umieszczonego nacięcia otwiera się powrózek nad tętnicą nasienną, a nieprawidłowe żyły są podwójnie podwiązywane jedwabnymi nićmi. Następnie sznur jest przesuwany z powrotem do normalnej pozycji. Szwy są zakładane wokół nacięcia, a sznur jest zawijany w sterylny opatrunek.

Tryb ERAS: W tej procedurze pacjent przybywa do kliniki po śniadaniu w zaplanowanym dniu operacji. Procedura składa się z serii zabiegów i podpisania operacji. Mikrochirurgiczna embolizacja żylaków powrózka nasiennego jest zabiegiem małoinwazyjnym i nie ma potrzeby stosowania specjalnej opieki pielęgniarskiej. Nie ma potrzeby stosowania antybiotykoterapii ani sedacji dożylnej.

Embolizacja mikrochirurgiczna obejmuje mniej inwazyjny zabieg, ale nadal jest formą operacji i wymaga znieczulenia. Może wiązać się z ryzykiem, w tym krwawienia i zakażenia. Może również utrudniać przepływ krwi i limfy. Jednak odsetek powikłań embolizacji varicocele jest niski. Jest to preferowana procedura leczenia żylaków powrózka nasiennego.

Podobne tematy