Jakie są efekty laserowego usuwania żylaków?

Istnieje wiele potencjalnych skutków ubocznych związanych z laserowym usuwaniem żył. Najlepiej jest mieć procedurę wykonaną przez lekarza. Może to spowodować pewien dyskomfort, ale większość ludzi jest zadowolona z wyników. Po zabiegu skóra jest bardziej miękka, a żyły wydają się bardziej normalne.

Endovenous laser treatment

Endovenous laser treatment to zabieg chirurgiczny mający na celu wyeliminowanie żylaków. Ta procedura jest zwykle wykonywana przez lekarza pielęgniarki. Podczas zabiegu cewnik jest prowadzony do żyły i podgrzewany laserem. Laser następnie zamknie żyłę i obkurczy ją. Po zabiegu pacjent jest wypisywany i zazwyczaj jest w stanie wznowić normalne czynności następnego dnia.

Procedura ta jest mało inwazyjna i może być łączona z innymi procedurami. Po EVLT, pacjenci są zachęcani do chodzenia, ale powinni unikać uciążliwych czynności przez około dwa tygodnie po zabiegu. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort po zabiegu, ale jest on minimalny.

Interwencja chirurgiczna w przypadku żylaków jest zazwyczaj ostatnią opcją. Zabieg ten usuwa chore żyły resetując układ krążenia i przywracając prawidłowe krążenie. Zabieg usuwa również wybrzuszone żyły, co pomaga przywrócić prawidłowe krążenie.

EVLT wykorzystuje technologię ultradźwiękową do kierowania lasera na chore żyły. Gdy laser dociera do żyły, chore zapadają się, pozwalając krwi przemieszczać się do zdrowych żył. Procedura jest bezpieczna i skuteczna i skutkuje niemal natychmiastową ulgą.

Procedura nie jest pozbawiona ryzyka i skutków ubocznych. Jeśli poddajesz się temu zabiegowi, powinieneś zasięgnąć porady lekarza specjalisty przed zabiegiem. Procedura ta może poprawić ogólny stan zdrowia i wygląd nogi. Ważne jest jednak, aby być świadomym związanego z nią ryzyka, co pozwoli na podjęcie świadomej decyzji.

Przed wykonaniem zabiegu należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach. Należą do nich leki na receptę, leki dostępne bez recepty oraz zioła i suplementy. Ponadto, należy upewnić się, że jesteś w dobrym stanie zdrowia i jesteś gotowy przestrzegać instrukcji pooperacyjnych.

Zabieg polega na wykonaniu małego nacięcia w skórze. Przez to nacięcie do żyły wprowadzane jest cienkie włókno laserowe. Wokół żyły wstrzykiwany jest roztwór znieczulający miejscowo. Zabieg trwa od 15 do 20 minut. Podczas zabiegu może być odczuwany pewien ucisk i bolesność. Podczas zabiegu będą Państwo nosić okulary ochronne.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej

Zabieg usuwania żylaków jest procedurą ambulatoryjną, która polega na wykonaniu małych nacięć na skórze w pobliżu dotkniętej żyły. Małe igły są wprowadzane przez nacięcia, które pozwalają lekarzowi usunąć żyłę. Procedura trwa zazwyczaj około godziny. Jest minimalny ból, i to jest zwykle wykonywane bez szwów. Po zabiegu noga będzie pokryta pończochami uciskowymi przez co najmniej 48 godzin.

W pierwszym etapie zabiegu do znieczulenia obszaru, w którym zostanie wprowadzone włókno laserowe lub cewnik RFA, stosuje się środek znieczulający miejscowo. W ten sposób zdrętwiały obszar minimalizuje dyskomfort, a włókno lub cewnik jest wprowadzany do nieprawidłowej żyły. Włókno lub cewnik jest następnie powoli wycofywany, kierując przepływ krwi do pobliskich zdrowych żył.

Innym ryzykiem ablacji prądem o częstotliwości radiowej jest ryzyko zakażenia skóry, a także znacznego zasinienia i tkliwości. Niektóre osoby są uczulone na środek znieczulający lub czyszczący stosowany podczas zabiegu. Jeśli jest to problem, można zastosować alternatywne produkty. Istnieje również możliwość uszkodzenia nerwów znajdujących się obok żyły. Ten efekt uboczny jest rzadki, ale może być trwały. W przybliżeniu jeden na 20 pacjentów będzie odczuwał ból po zabiegu, ale jest on zazwyczaj łagodny i reaguje na okłady z lodu i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Pacjenci powinni ujawnić wszelkie alergie lub nietolerancje przed zabiegiem. Ważne jest, aby unikać intensywnych ćwiczeń przez dwa do trzech tygodni przed zabiegiem. Po zabiegu pacjenci mogą powoli wracać do normalnych czynności i ćwiczeń. Zwykle mogą powrócić do pełnej aktywności w ciągu trzech do czterech tygodni.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest zabiegiem mało inwazyjnym, trwającym 45-60 minut. Podczas zabiegu lekarz wprowadzi cienki cewnik do chorej żyły, stosując znieczulenie miejscowe. Ciepło wytwarzane przez urządzenie powoduje zapadnięcie się ściany żyły i przekierowanie przepływu krwi do pobliskich zdrowych żył. Następnie obszar ten zostanie zabandażowany i może zostać zastosowana odzież uciskowa. Zabieg wykonywany jest w gabinecie lekarskim i pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Przed zabiegiem mogą być użyte ultradźwięki, aby zbadać przepływ krwi wewnątrz żyły. Normalnie krew przepływa z serca do nóg i z powrotem, ale jeśli zawory w żyłach stają się słabe lub uszkodzone, krew może gromadzić się w żyłach, zwiększając ciśnienie na ich ścianach.

Skleroterapia

Skleroterapia do usuwania żylaków jest wysoce skuteczną procedurą, która zwykle daje trwałe rezultaty w ciągu 3 do 6 tygodni. Jest skuteczna zarówno w przypadku pajączków jak i większych żylaków. Większość pacjentów doświadcza natychmiastowej ulgi w bólu nóg. Jednak wyniki mogą się różnić w zależności od osoby, a do osiągnięcia pożądanych rezultatów może być potrzebnych kilka sesji zabiegowych.

Osoby w ciąży lub przyjmujące tabletki antykoncepcyjne powinny odczekać trzy miesiące zanim będą mogły poddać się skleroterapii. Osoby, które przyjmują skrzepy krwi mogą się kwalifikować, ale lekarz będzie musiał wziąć pod uwagę przyczynę skrzepu i jego lokalizację przed zaleceniem skleroterapii.

Przed poddaniem się skleroterapii, pacjenci powinni ujawnić lekarzowi wszelkie leki lub alergie. Ponadto powinni wspomnieć o wszelkich przebytych ostatnio chorobach. Powinni również zapytać o bezpieczne wytyczne dotyczące odstawienia leków antybiotykowych. Pacjent nie powinien również stosować balsamu na nogi przed lub po zabiegu. Na koniec powinien zaplanować wyznaczenie kierowcy na czas podróży do domu po zabiegu.

Typowy zabieg skleroterapii trwa zazwyczaj około 30 minut. Pacjent leży na plecach lub brzuchu, aby otrzymać zastrzyk. Może zostać poproszony o założenie szortów na czas zabiegu. Zazwyczaj szpital zapewnia transport do domu po zakończeniu zabiegu.

Procedura może być wykonana dla małych lub dużych żylaków. Zazwyczaj jest szybki i mało inwazyjny, ale zobaczenie pełnych efektów może zająć kilka tygodni. Pacjent powinien nosić pończochę o stopniowanym ucisku przez jeden do trzech tygodni po zabiegu. Mogą również nosić bandaże, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z leczonymi żyłami.

Zabieg może spowodować tymczasowe zmiany koloru skóry w leczonym obszarze. Zmiany te mogą utrzymywać się do sześciu miesięcy i są trwałe u niektórych pacjentów. Po zabiegu w miejscu wstrzyknięcia mogą pojawić się zasinienia i zaczerwienienia. Te działania niepożądane rzadko są poważne, a pacjent powinien odczuwać minimalny ból po zabiegu.

Lekarz wykonuje zabieg przy użyciu cienkiej igły, aby wstrzyknąć roztwór do dotkniętej żyły. Substancja ta powoduje zamknięcie żyły, przez co staje się ona trudno widoczna. Uszkodzona żyła w końcu zniknie, a krew naturalnie skieruje się do zdrowych żył w pobliżu. Podczas gdy skleroterapia jest skuteczna w usuwaniu żylaków, istnieje ryzyko związane z zabiegiem.

Podobne tematy