Kiedy należy zdecydować się na operację zmniejszenia piersi?

Operacja zmniejszenia piersi to zabieg mający na celu zmniejszenie rozmiaru twoich piersi. Nie jest ona przeznaczona dla każdego, a zabieg ten wiąże się z ryzykiem i może spowodować pewne komplikacje. Przed poddaniem się zabiegowi powinnaś porozmawiać z wykwalifikowanym chirurgiem plastycznym. On określi, czy jesteś dobrym kandydatem i wyjaśni oczekiwane rezultaty. On również odpowie na wszelkie pytania, które możesz mieć.

Inverted-T breast reduction surgery

The Inverted-T breast reduction surgery involves three incisions along the breast crease to remove excess tissue. Ten rodzaj operacji jest zalecany dla pacjentów, którzy chcą znacznego zmniejszenia rozmiaru piersi i zwiotczenia. Ponadto ten rodzaj operacji może być stosowany w celu poprawy kształtu piersi.

Zazwyczaj nacięcia w okolicy piersi przypominają kotwicę lub odwrócone T. Blizny są ukryte pod ubraniem i z czasem bledną. Większość pacjentek dochodzi do siebie po zabiegu tego samego dnia i wraca do domu. W niektórych przypadkach podczas zabiegu wykonywana jest również liposukcja.

Pacjenci powinni omówić korzyści i ryzyko związane z zabiegiem ze swoim lekarzem. Ważne jest, aby zrozumieć, że czas rekonwalescencji dla tej operacji zależy od zakresu zabiegu i naturalnego tempa gojenia się pacjenta. Zazwyczaj kobiety mogą chodzić i brać prysznic w dniu operacji, ale zaleca się, aby odpowiedzialna osoba dorosła pozostała z nimi przez pierwsze 24 godziny. Mogą one potrzebować pomocy przy ubieraniu się i mogą nie mieć pełnego zakresu ruchu.

Wskaźnik powikłań dla dwóch typów operacji zmniejszenia piersi jest podobny, ale blizny odwrócone-T mają wyższy wskaźnik rewizji blizn niż grupa blizn pionowych. Oba rodzaje blizny różnią się wielkością usuniętych piersi. Blizna odwrócona-T ma mniejszą bliznę niż blizna pionowa.

Przed zabiegiem pacjentki powinny porozmawiać z lekarzem o swojej historii medycznej i wszelkich emocjonalnych lub fizycznych problemach, jakie mają ze swoimi piersiami. Pomoże to chirurgowi zrozumieć, czy ten rodzaj operacji jest dla nich odpowiedni. Jeśli tak nie jest, może im to odradzić.

Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar skóry i tłuszczu. Nowe brzegi skóry są tymczasowo utrzymywane w miejscu za pomocą zszywek chirurgicznych lub klamer. Kompleks sutkowo-jajeczny jest następnie przesuwany w nowe miejsce, aby stworzyć podstawowy kształt nowej piersi.

Liposukcja

Jeśli rozważasz operację zmniejszenia piersi, ale nie chcesz poddać się rozległemu zabiegowi chirurgicznemu, liposukcja może być rozwiązaniem dla Ciebie. Zabieg ten jest krótszy, daje niewidoczne blizny i zapewnia trwałe rezultaty. Jest najlepszy dla kobiet z umiarkowaną ilością tkanki tłuszczowej i niewielkim zmniejszeniem rozmiaru piersi. Liposukcja nie leczy jednak zwiotczenia lub innych rodzajów tkanki piersi i nie jest zalecana dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Liposukcja to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tłuszczu z piersi za pomocą wąskiego narzędzia chirurgicznego. Zabieg ten jest zazwyczaj wykonywany jako procedura ambulatoryjna. Polega na wykonaniu małych nacięć na skórze, a następnie użyciu podciśnienia do odessania tłuszczu i innych tkanek. Pacjenci z łagodnym lub umiarkowanym zwiotczeniem powinni rozważyć tę procedurę. Zabieg polega na wykonaniu nacięć na skórze w pobliżu otoczki i w dół do fałdu pod piersią. Usunie on dodatkowy tłuszcz i tkankę w tym obszarze, a także podniesie piersi.

Chirurg zaznaczy obszar, na którym ma być przeprowadzony zabieg. Obszar ten jest wrażliwy i wymagane jest dodatkowe znieczulenie. Może to spowodować dłuższy pobyt na sali operacyjnej. Po operacji pacjentka otrzyma chłonną podkładkę na miejsca nacięć.

Przed operacją zmniejszenia piersi powinnaś omówić z chirurgiem swoją historię medyczną i swoje obawy emocjonalne. Należy również omówić wszelkie problemy fizyczne związane z piersiami, takie jak obwisłość czy brak pewności siebie. Chirurg zaleci najlepszą dla Ciebie opcję.

Istnieje kilka opcji operacji zmniejszenia piersi. Liposukcja w celu zmniejszenia piersi daje minimalne rezultaty i nie jest dobrym wyborem dla kobiet z nadmiernie obwisłymi piersiami. Choć zapewni Ci umiarkowane podniesienie piersi, to jednak nie zapewni Ci jędrnego i sprężystego wyglądu.

W porównaniu z operacją zmniejszenia piersi wykonywaną metodą otwartą, liposukcja usuwa tkankę tłuszczową bez uszkadzania tkanki gruczołowej odpowiedzialnej za produkcję mleka. Ponadto operacja zmniejszenia piersi za pomocą liposukcji jest łatwiejsza i mniej inwazyjna niż tradycyjna operacja otwarta.

Wpływ operacji zmniejszenia piersi na samoocenę

W niedawnym badaniu oceniono wpływ operacji zmniejszenia piersi na samoocenę u kobiet. Stwierdzono, że zabiegi te miały pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości i możliwości funkcjonalne. Pacjentki zgłaszały zmniejszenie bólu, zmniejszenie bólu pleców i poprawę funkcji fizycznych. Chociaż dokładne przyczyny tych wyników nie są jasne, operacja prawdopodobnie zwiększa poczucie własnej wartości.

Badanie zostało przeprowadzone w Brazylii i objęło 40 kobiet, które poddały się mammoplastyce estetycznej. W badaniu oceniano poziom satysfakcji, motywacji i oczekiwań tych kobiet w okresie przed- i pooperacyjnym. Badacze wykorzystali dokładny test Fishera oraz dwuczynnikową analizę wariancji do oceny związków między zmiennymi.

W badaniu kobiety, które poddały się operacji zmniejszenia piersi, istotnie częściej były samotne, rozwiedzione lub w separacji niż te, które poddały się powiększeniu piersi. Samoocena była również istotnie wyższa wśród pacjentek po operacji zmniejszenia piersi. Uczestniczki zgłaszały również poprawę stanu zdrowia i większe poczucie tożsamości osobistej.

Chociaż zabieg chirurgiczny ma wiele zalet, ważne jest, aby zrozumieć związane z nim ryzyko. Niektóre kobiety odczuwają zmniejszenie przewlekłego bólu, bruzd w ramionach i złej postawy. Dodatkowo, ubrania lepiej pasują, a opcje garderoby pacjentki zwiększają się. Ćwiczenia są łatwiejsze, a kobiety nie czują się już ograniczone przez duże piersi. Operacja zmniejszenia piersi może również zmniejszyć ryzyko niechcianej uwagi seksualnej.

Istnieje wiele powodów, dla których kobiety poddają się operacji zmniejszenia piersi. Kobiety, które poddały się operacji, zgłaszają większe poczucie własnej wartości i mniejsze trudności w sytuacjach społecznych. Operacja może również prowadzić do zwiększenia satysfakcji z seksu. Ważne jest, aby przed poddaniem się operacji zmniejszenia piersi rozważyć wpływ operacji na poczucie własnej wartości.

Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi

Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi zależy od charakteru operacji, ogólnego stanu zdrowia i naturalnego tempa regeneracji organizmu. Większość pacjentek może chodzić w dniu operacji, ale przez kilka pierwszych dni może potrzebować pomocy przy ubieraniu się i poruszaniu. Po tygodniu pacjent powinien być w stanie powrócić do wykonywania lekkich czynności. Jednakże, nie będzie Pan/Pani miał/a pełnego zakresu ruchu przez kilka kolejnych tygodni.

Po zabiegu, nacięcia zostaną przykryte gazą. Osoba dorosła będzie musiała odwieźć Pana/Panią do domu, a przez pierwsze kilka dni ktoś będzie musiał z Panem/Panią zostać. Ciało będzie obolałe, dlatego należy w pełni wypocząć. Po dwóch do pięciu dniach można wrócić do pracy lub wykonywać normalne czynności.

Czas rekonwalescencji po operacji zmniejszenia piersi potrwa od sześciu do ośmiu tygodni, w zależności od operacji. W tym czasie większość bólu i opuchlizny powinna zniknąć. Przez kilka miesięcy możesz odczuwać drętwienie w klatce piersiowej. W tym czasie powinnaś nosić miękką bieliznę i nosić luźne ubrania, aby zapobiec nadmiernemu obciążeniu nacięć.

Lekarz udzieli Państwu szczegółowych instrukcji pooperacyjnych. Obejmują one przyjmowanie leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami, picie dużej ilości wody i unikanie forsownych zajęć. Pierwsza wizyta kontrolna jest zazwyczaj zaplanowana na tydzień po zabiegu. W tym czasie lekarz sprawdzi postępy w gojeniu. Może być również konieczne wzięcie kilkutygodniowej przerwy w pracy, aby uniknąć uciążliwych czynności.

Po operacji zmniejszenia piersi powinnaś zadbać o siebie, więcej odpoczywając i nie prowadząc samochodu przez co najmniej miesiąc. W tym czasie powinnaś być świadoma możliwych efektów ubocznych, w tym nudności, obrzęków i pojawienia się blizn. Te efekty uboczne są normalne i powinny być zarządzane za pomocą leków. Możesz również spodziewać się bólów głowy i pleców, dlatego po zabiegu zmniejszenia piersi bardzo ważny jest odpoczynek.

W pierwszym tygodniu po operacji powinnaś mieć kogoś, kto pomoże Ci w codziennych czynnościach. W tym czasie nie będziesz mogła prowadzić samochodu przez 48 godzin, więc ważne jest, aby zatrudnić kogoś, kto zostanie z tobą. Osoba ta będzie mogła zająć się Twoimi zwierzętami i innymi obowiązkami domowymi podczas Twojego powrotu do zdrowia.

Podobne tematy