Pierwsze oznaki starzenia się skóry. Tak je rozpoznasz!

Zastanawiasz się, czy już powinnaś sięgnąć po kosmetyki z kolagen i kwasem hialuronowym? Patrzysz w lustro i nie wiesz, czy to worki pod oczami z niewyspania się, czy ze starości? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Pierwsze oznaki starzenia się skóry potrafią zjeżyć włos na głowie nie jednej osoby. Kiedy jesteśmy młodzi, wydaje nam się, że przemijanie i zmarszczki to odległy temat. Tak jest do momentu, w którym orientujemy się, że nie powinniśmy już kupować kosmetyków do młodej cery trądzikowej. Kiedy jest ten moment? Kiedy należy zacząć stosować kosmetyki do cery dojrzałej? I w końcu: jak rozpoznać pierwsze oznaki starzenia się skóry?

Dlaczego skóra się starzeje?

Z biegiem czasu nie tylko zmienia się metabolizm i praca gospodarki hormonalnej. Wraz z wiekiem dochodzi również do nadprodukcji kortyzolu, czyli hormonu stresu (stres szkodzi funkcjonowaniu całego organizmu, nie tylko skóry). A także dochodzi do przyspieszonego rozkładu elastyny i kolagenu, które m.in. odpowiadają za sprężystość i jędrność skóry. Niestety jest to proces biologiczny, naturalny dla każdego człowieka, więc nie można mu całkowicie zapobiec lub cofnąć, jednakże można go opóźniać i stopniowo niwelować jego skutki.

Pierwsze oznaki starzenia się skóry

Nie należy patrzeć w lustro ze strachem i reagować paniką na pojawienie się pierwszych zmarszczek na twarzy. Lepiej jest wykryć pierwsze oznaki starzenia się skóry i stopniowo pracować nad ich eliminacją bez uciekania się do chirurgii plastycznej. Jednak zacznijmy od ustalenia, pocz czym poznać, że skóra staje się dojrzała?

Zmarszczki nie pojawiają się z dnia na dzień. Zanim zauważysz je na swojej twarzy, cera da ci szereg sygnałów, które poprzedzają ich powstawanie, m.in. są to:

  • uczucie szorstkości i przesuszenia;
  • skóra staje się cieńsza, jakby traciła swoją gęstość;
  • odczucie napiętej i ściągniętej skóry twarzy;
  • cera traci swój młodzieńczy koloryt – staje się ziemista i szara.

Badanie skóry twarzy

Niestety opisane sygnały są umowne i ocena sytuacji własnej cery może być trudna, dlatego niektóre osoby decydują się na badanie skóry twarzy, w trakcie którego ultraczuła kamera rejestruje nawet najmniejsze, niewidoczne dla oka zmiany na ciele. To narzędzie diagnostyczne, które m.in. umożliwia profesjonalną i szczegółową ocenę zmian skórnych wynikających z wieku. Dzięki analizie można dokładnie zmierzyć zmarszczki, kolor, teksturę i jakość skóry właściwej osoby badanej. Ponadto narzędzie wykorzystuje się do: oceny rodzaju i wielkości blizn, znamion, przebarwień oraz naczynek.

W efekcie taka ocena stanu skóry i stadium jej dojrzewania daje dodatkowe możliwości zapobiegania zmianom, które są na tyle małe, że jeszcze niewidoczne gołym okiem. Ponadto pozwala dobrać najbardziej odpowiednie specyfiki do pielęgnacji cery, a jest to kluczowa kwestia przy dbaniu o skórę. Chociażby z tego powodu warto poddać się badaniu, ponieważ zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać oznakom starzenia się niż je później niwelować.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi będzie ci łatwiej rozpoznać pierwsze oznaki dojrzewania skóry i z nimi walczyć. Pomoże ci w tym nie tylko codzienna obserwacja, ale możesz również skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zajmują się badaniem skóry twarzy. Najważniejsze, aby niepotrzebnie się nie zamartwiać i pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji przy użyciu kosmetyków do właściwego typu cery, bo to w znacznym stopniu pozwala opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek na twarzy i dekolcie. Podobne tematy