Powikłania po operacji zmniejszenia piersi

Powikłania po operacji zmniejszenia piersi mogą obejmować od bolesnego obrzęku i krwawienia do trwałej blizny. Jednak większość pacjentek jest zadowolona z wyników zabiegu. Niektóre pacjentki mogą odczuwać niepokój lub mieć problemy z zaakceptowaniem nowego wyglądu swoich piersi. Czasami nowy wygląd może nie być tym, na co pacjentka liczyła, lub piersi mogą nie mieć rozmiaru, jakiego pacjentka sobie życzyła.

Powszechne powikłania operacji zmniejszenia piersi

Powszechne powikłania operacji zmniejszenia piersi obejmują utratę czucia w sutku, infekcje i słabe gojenie się ran. U niektórych kobiet mogą wystąpić niewielkie owrzodzenia na sutkach, ale można je leczyć kremami z antybiotykami. W niektórych przypadkach chirurg może być zmuszony do całkowitego usunięcia sutka. Jest to szczególnie częste u kobiet, które palą. Pacjentki powinny zapytać chirurga o ryzyko związane z konkretną procedurą.

Ciąża może również zmienić wynik operacji zmniejszenia piersi. Dlatego też zaleca się, aby poczekać z zabiegiem do czasu, gdy pacjentka będzie w pełni po ciąży. Kobiety w ciąży powinny również unikać wykonywania zabiegu w okresie karmienia piersią. Wykonanie operacji zmniejszenia piersi w ciąży może spowodować zmiany w piersiach, które mogą utrudnić karmienie piersią.

Innym częstym powikłaniem operacji zmniejszenia piersi jest krwotok. Może być on spowodowany kompromisem naczyniowym. W małych przypadkach martwica skóry może nie być poważna, ale duże obszary mogą wymagać chirurgicznego debridementu i przeszczepu. Z kompleksu sutek-areola może również rozwinąć się wydzielina. W rzadkich przypadkach u pacjenta może wystąpić gorączka.

Objawy krwawienia

Po operacji zmniejszenia piersi może wystąpić krwawienie, zasinienie lub oba te objawy. Twój chirurg plastyczny umieści dren nad raną wyjściową przez skórę, aby pomóc kontrolować krwawienie. Nadmierne krwawienie po operacji zmniejszenia piersi może być poważnym powikłaniem. Występuje ono jednak rzadko.

Po operacji skóra może być błyszcząca i obrzęknięta, a Ty możesz odczuwać łagodny lub umiarkowany świąd. Leki antyhistaminowe mogą złagodzić część tego swędzenia, ale jeśli skóra jest zaczerwieniona i gorąca, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Dodatkowo należy pamiętać, że piersi mogą nie czuć się i nie wyglądać tak samo przez kilka dni. Jeśli miałaś operację tylko na jednej piersi, może to spowodować asymetrię, która może spowodować niespójne zachowanie lub halucynacje.

Po operacji powinnaś nosić biustonosz chirurgiczny przez całą dobę. Nie wolno brać prysznica przez co najmniej 48 godzin i nie należy zdejmować stanika, dopóki nie zostaniesz o tym poinformowana. Możesz również zakupić kamizelkę z półką podtrzymującą, która zapewni Ci dodatkowe wsparcie podczas gojenia. Ważne jest, aby przez pierwsze sześć tygodni po zabiegu nie nosić biustonoszy z fiszbinami.

Bolesny obrzęk

Po operacji zmniejszenia piersi możesz odczuwać ból, obrzęk i siniaki. Należy również obserwować, czy nie występuje krwawienie. Jeśli wystąpi któryś z tych objawów, konieczna może być natychmiastowa wizyta u lekarza. Jednak większość z tych efektów jest tymczasowa. Należy kontynuować przyjmowanie przepisanych leków i zażywać środki przeciwbólowe.

Odzież kompresyjna pomoże zmniejszyć obrzęk i zasinienie. Będziesz musiała również nosić biustonosz sportowy. Utrzymają one piersi na miejscu i pozwolą Ci lepiej widzieć swoje rezultaty. Spanie w podwyższonej pozycji również poprawi krążenie i zapobiegnie obciążaniu nowych, mniejszych piersi.

Większość kobiet jest w stanie wrócić do pracy i aktywności społecznej w ciągu tygodnia po operacji. Powinny one jednak unikać dźwigania i forsownych aktywności do czasu ustąpienia obrzęku. Ten okres rekonwalescencji może trwać sześć tygodni. W pierwszym tygodniu będziesz odczuwać ograniczoną energię. Należy unikać prowadzenia pojazdów przez tydzień lub dwa po zabiegu. Jednak po ustąpieniu obrzęku można powrócić do normalnej aktywności. W tym czasie może wystąpić przejściowe odczuwanie sutków. W przypadku utrzymującego się bólu sutka należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Trwałe blizny

Po operacji zmniejszenia piersi pozostaną pewne widoczne blizny. Blizny te będą jednak minimalne i zazwyczaj można je ukryć pod większością ubrań. Pielęgniarka pooperacyjna poinformuje Cię o wszelkich dostępnych specjalnych technikach minimalizujących te blizny. Często techniki te obejmują laserową korektę blizn oraz mikroiglanie Morpheus8.

Blizny po zabiegu będą najbardziej widoczne po sześciu do ośmiu tygodni. Dzieje się tak dlatego, że właśnie wtedy tkanka blizny osiąga pełną wytrzymałość na rozciąganie. Ponadto organizm kieruje przepływ krwi do obszaru blizny, aby pomóc jej się skonsolidować. Proces ten powoduje, że blizny wyglądają na czerwone.

Po operacji zmniejszenia piersi, piersi będą spuchnięte i mogą znajdować się wysoko na klatce piersiowej. Na początku mogą też wydawać się niskie. Jednak w ciągu trzech miesięcy kształt piersi zacznie się zmieniać. Sutki uniosą się, a kształt piersi zacznie przypominać łezkę. Po sześciu miesiącach piersi ustabilizują się, a blizny zaczną blednąć. U niektórych pacjentek proces gojenia może trwać nawet dwa lata.

Podobne tematy