Usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych – ryzyko i powikłania

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest zabiegiem ambulatoryjnym, który dotyczy pierwotnych przyczyn powstawania żylaków. Jest bezpieczny, skuteczny i szybki. Zabieg trwa godzinę lub mniej, a powrót do zdrowia jest zwykle krótszy niż 24 godziny. Większość ludzi nie odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu i na ogół nie ma siniaków lub utrzymującego się dyskomfortu. Procedura niesie jednak pewne ryzyko, w tym zasinienie i ból.

Procedury usuwania żylaków falami radiowymi

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest minimalnie inwazyjną procedurą leczenia żylaków. Wykorzystuje fale radiowe do rozbicia ściany żyły, pozostawiając organizmowi nową, zdrowszą żyłę, która zajmie jej miejsce. Jest to bezpieczna alternatywa dla operacji usuwania żył, która jest związana z ryzykiem i powikłaniami.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej ma wysoki wskaźnik sukcesu i wiąże się z mniejszą liczbą powikłań niż operacja usuwania żył. Niskie temperatury stosowane w ablacji prądem o częstotliwości radiowej znacznie zmniejszają dyskomfort występujący po zabiegu. Cienkie włókno RFA jest wprowadzane przez niewielkie nacięcie w okolicy kolana. Następnie włókno jest poddawane działaniu energii o częstotliwości radiowej co siedem centymetrów. Zabieg jest szybki i bezbolesny, a pacjenci są zachęcani do chodzenia bezpośrednio po zabiegu. Pacjenci powinni jednak unikać forsownych zajęć, a po zabiegu powinni odbywać jedynie krótkie spacery.

Procedura ta jest zazwyczaj wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, z niewielkimi nacięciami na skórze w pobliżu żylaka. Zazwyczaj nie ma bólu po tym zabiegu i jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Niektórzy pacjenci mogą zostać przyjęci do szpitala na obserwację po zabiegu.

Pacjenci, którzy mają zakrzepicę żył głębokich lub związaną z nią chorobę okluzyjną tętnic, na ogół nie są kandydatami do tego zabiegu. Pacjenci z owrzodzeniami, które są dotknięte przez zakrzep krwi, nie są kandydatami do SEPS. Przeciwwskazaniem są również pacjenci z cukrzycą, niewydolnością nerek lub wątroby.

Najlepszymi kandydatami do RFA są ci, którzy mają małe, nie gruzełkowate żylaki i są kandydatami do operacji usuwania żył. Procedura ta jest często częścią szerszego planu leczenia obejmującego ablację cewnikiem endovenous i inne metody.

Endovenous laser ablation is another alternative to vein stripping. Endovenous laser therapy is an alternative for patients with primary venous reflux. W celu zapewnienia skuteczności zabiegu konieczne jest wykonanie badania USG Duplex. Pacjenci z dużymi żylakami odpiszczelowymi powinni mieć żyły o średnicy minimum 4,5 mm.

Zabiegom usunięcia refluksu żylnego mogą towarzyszyć owrzodzenia żylne nóg i ból nóg. Należy rozważyć korzyści wynikające z zabiegu w stosunku do ryzyka. Pacjenci mogą odczuwać ból nóg po zabiegu, żylne owrzodzenia nóg i zakrzepowe zapalenie żył.

Zasinienie po zabiegu

Zasinienie po leczeniu żylaków za pomocą fal radiowych może być częstym skutkiem ubocznym. W większości przypadków zasinienie ustępuje w ciągu jednego do dwóch tygodni. W okresie rekonwalescencji pacjenci powinni unikać forsownych zajęć i lekko odpoczywać. Obszar może być opuchnięty i może odczuwać łagodny ból. Siniaki mogą nie pojawić się od razu, a ich całkowite zniknięcie może zająć kilka tygodni. W okresie rekonwalescencji lekarz może przepisać antybiotyki, aby pomóc skórze w walce z ewentualnymi infekcjami.

Zabieg ablacji prądem o częstotliwości radiowej jest wykonywany przy użyciu cewnika do dostarczania fal radiowych do dotkniętej żyły. Fale te tworzą termiczne urazy wewnątrz żyły, zachęcając ją do zamknięcia. Zabieg trwa od 30 do 45 minut. Znieczulenie miejscowe jest stosowane w celu zminimalizowania bólu i dyskomfortu podczas zabiegu. Siniaki i obrzęk po ablacji prądem o częstotliwości radiowej są minimalne w porównaniu z innymi rodzajami operacji. Po zabiegu pacjenci mogą odczuwać łagodne zasinienia i obrzęki, ale te efekty uboczne są krótkotrwałe.

Podczas zabiegu do żyły wprowadza się cewnik, który jest następnie znieczulany. Cienki drut jest następnie przekazywane przez dno żylaka, a następnie wyciągnąć przez nacięcie na dolnej części nogi. Procedura ta spowoduje minimalne zasinienie, ale należy unikać uciążliwych czynności w okresie gojenia.

Podczas zabiegu, na dotknięty obszar nakładany jest krem miejscowo znieczulający. Miejscowy środek znieczulający jest również nakładany na miejsce, w którym wprowadzany jest cewnik. Zabieg polega na zastosowaniu sondy ultradźwiękowej w celu skierowania drogi cewnika do poszerzonej żyły. Następnie przez cewnik wprowadzana jest elektroda o częstotliwości radiowej. Po wejściu do środka, elektroda dostarcza energię o częstotliwości radiowej w celu uszczelnienia nieprawidłowej żyły i powoduje minimalny ból. Zabieg jest szybki i bezbolesny, a większość pacjentów zgłasza minimalne zasinienia po zabiegu i minimalny dyskomfort.

Siniaki po leczeniu żylaków falami radiowymi zdarzają się, gdy żyła została uszkodzona przez ciepło. Po zabiegu żyła zostanie całkowicie zamknięta. Pozostałe zdrowe żyły będą mogły otrzymywać krew. W rezultacie, uszkodzone żyły zostaną ostatecznie wchłonięte przez organizm.

Powikłania

Żylaki można usunąć poprzez skleroterapię pod kontrolą ultradźwięków i ablację falami radiowymi, ale wiąże się z tym pewne ryzyko. Nieleczone żylaki mogą stać się bardziej bolesne i powodować szereg powikłań, w tym wrzody i krwawienie. Potencjalne ryzyko stanowi również zakrzepica żył głębokich.

Przed ablacją prądem o częstotliwości radiowej pacjent powinien mieć wykonane badanie USG, aby ocenić, czy ma niewydolność żylną. Pomoże to chirurgowi określić właściwy rozmiar żył do leczenia. Procedura ta wymaga minimalnego przygotowania i zazwyczaj nie wymaga znieczulenia ogólnego. Pacjentom mogą zostać przepisane leki rozluźniające, aby zmniejszyć ewentualny dyskomfort.

Przed zabiegiem pacjent powinien ujawnić wszelkie alergie i nietolerancje. Ważne jest również, aby przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza dotyczących nie jedzenia i nie picia przed zabiegiem. Podczas zabiegu pacjent będzie leżał na łóżku szpitalnym. Lekarz zastosuje krem znieczulający do dotkniętego obszaru i umieści na nim obłożenie chirurgiczne. Mała igła zostanie wprowadzona do żyły, która ma być leczona. Następnie radiolog użyje cewnika, który na końcówce ma źródło ciepła RF. Po umieszczeniu sondy na miejscu, pacjentowi zostanie podane znieczulenie miejscowe, które pomoże rozluźnić obszar wokół żyły.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest zatwierdzoną przez FDA procedurą leczenia żylaków. Jest to mało inwazyjna procedura, która trwa 45-60 minut. Lekarz wprowadzi do żyły mały cewnik, a następnie zastosuje energię o częstotliwości radiowej. Energia cieplna spowodowana przez fale o częstotliwości radiowej spowoduje zapadnięcie się żyły, przekierowanie krwi i ostatecznie ponowne pojawienie się w innej zdrowej żyle. Niewielkie nacięcie w nodze będzie potrzebne. Po tym, miejsce zostanie zabandażowane i kompresja może być stosowana. Zabieg jest zazwyczaj procedurą ambulatoryjną i można spodziewać się powrotu do zdrowia w ciągu zaledwie jednego do dwóch tygodni.

Po zabiegu pacjenci powinni powstrzymać się od forsownej aktywności przez kilka dni. Pacjenci powinni również nosić pończochy uciskowe przez tydzień po zabiegu, aby przyspieszyć proces gojenia. Po zabiegu obrzęk i zasinienie zanikają i pacjent może wrócić do swoich normalnych zajęć.

Alternatywy dla ablacji prądem o częstotliwości radiowej

Istnieje wiele alternatyw dla ablacji prądem o częstotliwości radiowej w przypadku żylaków. Chociaż zabieg ten jest nadal głównym wyborem dla wielu pacjentów, dostępnych jest również kilka innych skutecznych zabiegów. Jednym z nich jest VenaSealTM, który jest nową procedurą, która uszczelnia dotknięty segment żyły. Proces ten jest stosunkowo bezbolesny i wymaga minimalnego czasu rekonwalescencji. Specjalista od żył może pomóc Ci zdecydować, które leczenie jest dla Ciebie najlepsze.

Jedną z głównych zalet ablacji prądem o częstotliwości radiowej jest to, że ma ona minimalne skutki uboczne. Po wstrzyknięciu znieczulenia miejscowego, lekarz żył wprowadza cienkie urządzenie zwane cewnikiem do niezdrowej żyły. To cienkie urządzenie będzie następnie aktywować energię cieplną w ścianach żyły. Procedura trwa zazwyczaj od piętnastu do 45 minut. Może to być procedura ambulatoryjna, co oznacza, że nie będziesz musiał zostać na noc. Upewnij się, że wybrałeś lekarza z certyfikatem do przeprowadzenia zabiegu.

Pończochy uciskowe i uniesienie nogi to również popularne zabiegi zachowawcze. Te dwie procedury mogą pomóc zmniejszyć ból spowodowany przez żylaki i zapobiec ich postępowi dalej. Mogą one również poprawić przepływ krwi i zmniejszyć ryzyko krwawienia. Większość ubezpieczycieli wymaga, aby najpierw spróbować leczenia zachowawczego przed podjęciem decyzji, które leczenie jest najlepsze dla Ciebie.

Inną niechirurgiczną alternatywą jest endovenous steam ablation. Podobne do endovenous ablacji laserowej, endovenous ablacji parowej obejmuje ogrzewanie struktury żyły z parą do 120 stopni Celsjusza. Zabieg ten jest często wykonywany w znieczuleniu miejscowym tumescent. Podczas zabiegu do żyły wprowadzana jest igła 16-gauge.

Istnieje kilka zagrożeń związanych z ablacją prądem o częstotliwości radiowej. Może ona spowodować odrętwienie skóry, zasinienie i ból, który może utrzymywać się przez kilka dni. Możliwe są również infekcje, a zabieg może uszkodzić pobliskie nerwy. U niektórych pacjentów, uszkodzenie żyły przez ciepło może spowodować trwałe uszkodzenie nerwów. U bardzo małej liczby pacjentów może wystąpić trombofilia, czyli tworzenie się skrzepów krwi, co powoduje znaczny ból i stan zapalny. Objawy te są zwykle przejściowe i reagują na niesteroidowe leki przeciwzapalne i okłady z lodu.

Istnieje kilka alternatyw dla ablacji prądem o częstotliwości radiowej w przypadku żylaków. Procedury te mogą być wykonywane przez radiologów interwencyjnych, co jest procedurą mało inwazyjną. Podczas zabiegu lekarz umieści igłę w chorej żyle i wprowadzi małą osłonę. Cewnik zostanie wprowadzony przez osłonę i awansuje do górnej części żyły. Podczas zabiegu cewnik o częstotliwości radiowej będzie ogrzewał wnętrze żyły, a następnie zostanie wycofany z powrotem w dół żyły.

Podobne tematy