Usuwanie żylaków za pomocą pary wodnej

Eksperymenty usuwania żylaków za pomocą pary wodnej zostały zgłoszone w Daily Mail. Leczenie polega na użyciu małego urządzenia wielkości zapałki do rozpylania gorącej pary do spuchniętych żył. Para obkurcza żyły. Zabieg ten jest podobny do zabiegu EVLA (podwiązywanie i ścieranie żył naskórkowych).

Eksperymenty mające na celu usunięcie żylaków za pomocą pary

Ablacja parowa jest nową terapią termiczną do usuwania żylaków. Technika wykorzystuje pulsującą parę wodną do ogrzewania żyły w temperaturze 120 stopni Celsjusza. W nowym badaniu naukowcy przetestowali skuteczność tego zabiegu u owiec. Stwierdzili, że był on równie skuteczny w usuwaniu żylaków jak tradycyjna operacja.

Średni czas trwania zabiegu wynosił 25 cm, a pacjenci otrzymali 50 impulsów pary. W tydzień po zabiegu wszystkie leczone żyły były całkowicie zatkane. Jednak w jednej z 20 żylaków widoczny był krótki, kilkucentymetrowy odcinek, w którym przepływ krwi był minimalny. Podobnie, siedem z dwudziestu żył odpiszczelowych miało przepływ przy sześciu miesiącach, ale żyły nie były całkowicie zatkane.

Obie techniki skutecznie usunęły żylaki i zmniejszyły obrzęk. Badacze stwierdzili również, że obie techniki zmniejszyły pooperacyjną punktację VCSS, co wskazuje, że były równie skuteczne w usuwaniu żylaków. W badaniu stwierdzono również, że obie metody zmniejszyły częstość występowania owrzodzeń, gojenia i nawrotów.

Endowaskularna ablacja laserowa

Endowaskularna ablacja laserowa, znana również jako endovenous laser therapy, jest minimalnie inwazyjną metodą leczenia żylaków. Procedura ta wykorzystuje laser i cewnik do zamknięcia uszkodzonej żyły i przekierowania krwi do zdrowej żyły. Zabieg może przynieść widoczne rezultaty w ciągu jednego do dwóch tygodni, choć pełne rezultaty mogą potrwać tygodnie lub miesiące.

Po zabiegu będziesz mógł powrócić do większości czynności, ale powinieneś unikać stania przez dłuższy czas i forsownej aktywności fizycznej. Spacer i inna lekka aktywność fizyczna jest zalecana w celu wspierania szybkiego gojenia. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, należy ograniczyć aktywność do krótkich sesji trwających około 10 minut co godzinę. Ponadto ważne jest, aby unikać prysznica lub kąpieli przez 48 godzin po zabiegu.

Zabieg polega na wprowadzeniu cewnika lub drutu przez małe nacięcie w skórze. Cewnik jest następnie wprowadzany do leczonej żyły i wstrzykiwana jest do niej niewielka ilość środka znieczulającego. Następnie w żyle emitowany jest impuls światła laserowego. Zabieg trwa zazwyczaj mniej niż godzinę. Pacjent otrzymuje zwykle okulary ochronne i może wrócić do domu tego samego dnia.

Pulsacyjna ablacja parowa

Pulsacyjna ablacja parowa w przypadku żylaków jest stosunkowo bezpieczną, prostą i skuteczną procedurą. Ma podobną skuteczność do konwencjonalnego zabiegu chirurgicznego w zakresie redukcji wyniku VCSS i nawrotów. Pomimo względnego bezpieczeństwa, ablacja parą wodną może powodować kilka powikłań.

Technika ta powoduje pogrubienie ścian żył i zwłóknienie oraz może powodować zmiany w obrębie włókien kolagenowych i elastycznych. Skutkuje również zniszczeniem śródbłonka. Ponadto zabieg ablacji powoduje znaczne zmniejszenie powierzchni światła naczynia. W niektórych przypadkach nie dochodzi do zapadnięcia się ściany naczynia. W niektórych obszarach widoczna jest neoplazja śródbłonka, ale większość pozostaje nienaruszona.

Zabieg wykonywany jest przy użyciu aparatury ultrasonograficznej, która prowadzi lekarza. Do żyły wprowadza się cewnik, a jego końcówka jest ostrożnie pozycjonowana pod kontrolą ultrasonografu. Następnie cewnik jest wycofywany z żyły. Proces ten trwa około godziny i nie wymaga zakładania szwów.

Zakrzepowe zapalenie żył

Istnieje kilka przeciwwskazań do zakrzepowego zapalenia żył – usuwania żylaków parą wodną, w tym zakażone owrzodzenia i towarzysząca im choroba okluzyjna tętnic. Dodatkowo, pacjenci nie powinni być nieambulatoryjni lub medycznie wysokiego ryzyka wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył. Pomimo tych ograniczeń, procedura ta jest ogólnie bezpieczna i skuteczna.

Procedura ta wykorzystuje klej cyjanoakrylowy, który jest klejem wprowadzanym do żyły. Zabieg wymaga jedynie znieczulenia miejscowego i może usunąć większość dużych żylaków. Jest to również zabieg ambulatoryjny i może być uznany za bezpieczną, mało inwazyjną alternatywę dla leczenia chirurgicznego. Pacjenci powinni być jednak świadomi potencjalnego ryzyka związanego z zabiegiem, w tym zakrzepowego zapalenia żył i możliwego uszkodzenia nerwów.

Zakrzepowe zapalenie żył jest stanem medycznym spowodowanym przez nadmierny przepływ krwi w nogach. Jest to często spowodowane nieprawidłowościami w przepływie krwi, które mogą powodować dyskomfort i ból. Opcje leczenia zakrzepowego zapalenia żył obejmują skleroterapię, skleroterapię iniekcyjną/kompresyjną oraz chirurgiczne usuwanie i podwiązywanie żył. Chociaż większość pacjentów ma żylaki, większość z nich nie jest odpowiednio badana. Samo badanie fizykalne nie jest w stanie wiarygodnie określić lokalizacji żylaków, dlatego przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badania USG Doppler lub Duplex. Pomocne w ocenie żylaków są również zdjęcia.

Podobne tematy